Hlavní obsah
Ilustrace připravovaného lunárního vozítka VIPER Foto: NASA Ames/Daniel Rutter

Před astronauty pošle NASA na Měsíc robotický rover. Bude mapovat tamní zdroje vody

Ještě před dalšími svými astronauty pošle americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na Měsíc robotické vozítko VIPER. Na jižním pólu souputníka Země, kam nové lidské výpravy zamíří, bude rover zkoumat výskyt a koncentraci vodního ledu, jenž je důležitý pro zajištění budoucích vesmírných misí. Na závěr 70. mezinárodního astronautického kongresu ve Washingtonu to v pátek řekl šéf NASA Jim Bridenstine.

Ilustrace připravovaného lunárního vozítka VIPER Foto: NASA Ames/Daniel Rutter
Před astronauty pošle NASA na Měsíc robotický rover. Bude mapovat tamní zdroje vody

Agentura NASA má v úmyslu v rámci programu Artemis po 52 letech poslat v roce 2024 na měsíční povrch opět astronauty, mezi nimi poprvé ženu. Přistání se plánuje na jižním pólu. Ještě předtím, v prosinci 2022, by měl v této oblasti začít bádat robotický výzkumník VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover).

Rover má podle Američanů prozkoumat několikakilometrovou oblast pomocí čtyř vědeckých zařízení, včetně metr dlouhého vrtáku, a odebrat vzorky z různých míst. Sto dní bude stroj shromažďovat údaje, které budou využity pro první globální mapování zdrojů vody na Měsíci.

„Pro život na Měsíci je klíčová voda, stejně jako tady na Zemi,“ prohlásil projektový ředitel mise VIPER Daniel Andrews.

„Od potvrzení lunárního vodního ledu před deseti lety je nyní otázkou, zda na Měsíci může být takové množství vody, jaké potřebujeme k životu mimo Zemi. Tento rover nám pomůže zodpovědět mnoho otázek o tom, kde ta voda je a kolik jí tam je pro naše využití,“ dodal.

Testovací model roveru VIPER

Foto: NASA/Johnson Space Center

Šéf NASA: A přece je Pluto planeta!

Ředitel NASA auditorium astronautického kongresu zaujal mimo jiné i svým silným přesvědčením, že naše Sluneční soustava má stále devět planet, protože nejmenší z nich Pluto není „trpasličí planeta“, nýbrž planeta plnohodnotná.

„Jsem tady jako šéf NASA, abych vám řekl, že věřím, že Pluto je planeta. A budu to říkat i nadále,“ tvrdí Bridenstine.

Snímky Pluto z Hubbleova vesmírného teleskopu

Foto: NASA, Reuters

Plutu status planety odepřela v roce 2006 Mezinárodní astronomická unie na svém valném shromáždění v Praze poté, co bylo v našem hvězdném systému objeveno více podobně velkých těles, jako jsou třeba Ceres nebo Eris.

S tím se však Bridenstine nechce smířit.

Stávající definici planet považuje za „nejasnou“, podle něj musí být založená na „specifických vlastnostech“. Je přesvědčený, že klasifikaci Pluta je nutné znovu zvážit v souvislosti s poznatky získanými při misi New Horizons, v jejímž rámci v roce 2015 poprvé proletěla sonda v blízkosti tohoto vesmírného tělesa.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků