Hlavní obsah
 

NASA úspěšně zažehla obří motor pro návrat na Měsíc

Nikam se neletělo, přesto šlo o důležitý dílčí krok americké kosmonautiky. Tamní vesmírný úřad NASA totiž ve středu 2. září v Utahu úspěšně otestoval posilovací motor centrálního stupně rakety Space Launch System (SLS), přičemž během zkoušky došlo k působivému ohnivému výbuchu. Událost byla součástí řady testů prováděných v rámci přípravy na měsíční misi NASA jménem Artemis.

 
NASA úspěšně zažehla obří motor pro návrat na Měsíc

Jednalo se o zhruba dvouminutový statický zážeh motoru na tuhé pohonné látky pro raketu SLS, konkrétně o zkoušku motoru FSB-1 (Flight Support Booster).

Podle agentury Reuters, která zveřejnila video z testu, budou data získaná z onoho zážehu využita k vyhodnocení nových materiálů a postupů ohledně vývoje raket SLS, zejména jejich urychlovacích stupňů. FSB-1 je jeden ze dvou bočních urychlovacích stupňů centrální části této rakety pro misi Artemis, která má nakonec dostat astronauty znovu na Měsíc.

Za čtyři roky na Měsíci?

Firma Northrop Grumman, která pro NASA velký motor dodala, již dříve provedla ověřovací i kvalifikační zážehy nutné pro první mise.

Spolu s raketou SLS se na budoucí první let chystá i kosmická loď Orion, kterou pak SLS vynese do vesmíru. První start je plánován na příští rok, první Orion se má při něm vydat na cestu okolo Měsíce.

Ústředním cílem je po rozsáhlé sérii příprav docílit toho, aby se roku 2024 opět dotkla lidská noha lunárního povrchu. S pomocí SLS by Američané rovněž chtěli vybudovat stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce. Je otázkou, zda smělé plány nezbrzdí pandemie koronaviru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků