Hlavní obsah
 

NASA ukázala unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí na pozadí. Snímky pořídil speciální fotoaparát s názvem Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC), který je umístěn na palubě amerického satelitu DSCOVR. Ten kolem naší planety obíhá ve vzdálenosti 1,6 miliónu kilometrů a jako hlavní úkol má sledovat sluneční vítr v reálném čase.

 
NASA ukázala unikátní záběry odvrácené strany Měsíce se Zemí

Animovaně představené snímky zachycují přechod Měsíce před Zemí z pohledu fotoaparátu EPIC umístěného na satelitu. Obě tělesa jsou přitom ozářena slunečním svitem. Jde o testovací fotografie, které družice poslala vědcům NASA před zářijovým zahájením pravidelného monitoringu modré planety.

Snímky byly pořízeny 16. července a přirozená barva Země na nich vznikla použitím tří oddělených jednobarevných expozic, které fotoaparát vyfotil rychle po sobě. EPIC pořizuje snímky v sérii po deseti v různých vlnových délkách, od ultrafialové po téměř infračervenou. V tomto případě byly použity červená, zelená a modrá.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Je překvapivé, o kolik je Země oproti Měsíci jasnější. Naše planeta je v temném vesmíru ve srovnání s měsíčním povrchem opravdu zářivým objektem,“ uvedl na webových stránkách úřadu vědec Adam Szabo z Goddardova vesmírného střediska.

Poprvé byla spatřena v roce 1959

Odvrácenou stranu Měsíce není možné ze Země spatřit. Gravitační síly způsobují, že doba obletu přirozeného souputníku kolem planety je stejná jako jeho otáčení kolem vlastní osy.

Tato oblast Měsíce nebyla lidstvem spatřena až do roku 1959, kdy její fotografie poslala na Zemi ruská družice Luna 3. Od té doby byly záběry odvrácené strany pořízeny při několika misích NASA, poznamenala americká vesmírná agentura.

V roce 2008 poslala sérii podobných snímků s přechodem Měsíce na pozadí se Zemí, ale jen částečně ozářenou Sluncem, sonda Deep Impact. Pořídila je ze vzdálenosti zhruba 50 miliónů kilometrů.

Střední vzdálenost Měsíce od Země je 384 403 kilometrů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků