Hlavní obsah
 

NASA při testu cíleně zničila nádrž rakety SLS. Vydržela neuvěřitelný tlak, libuje si šéf úřadu

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) záměrně při tlakové zkoušce zničil obří nádrž připravované rakety SLS (Space Launch System), se kterou se chtějí Američané vrátit na Měsíc – má vynášet do kosmu loď Orion. S výsledkem testu je NASA spokojená, nádrž totiž vydržela výrazně větší zatížení, než na jaké byla zkonstruována, napsal portál Space.

 
NASA při testu cíleně zničila nádrž rakety SLS. Vydržela neuvěřitelný tlak, libuje si šéf úřadu

„Záměrně jsme nádrž zatížili extrémními hodnotami a rozbili ji, protože uvedení systémů k bodu selhání nám poskytuje další informace, které nám pomohou stavět rakety chytře,“ poznamenal Neil Otte z týmu, který SLS vyvíjí.

Pět hodin odolávala 260 procentům letové zátěže

Nádrž na kapalný vodík dokázala odolávat 260 procentům letové zátěže po dobu pěti hodin. Následně se objevil defekt, který vedl k roztržení nádrže. Místo, kde se závada objevila, se shodovalo s tím, které inženýři společnosti Boeing na základě analýz předem určili.

Výsledek označil šéf NASA Jim Bridenstine na svém Twitteru za úspěch.

Zkouška byla dalším krokem k dokončení centrální části SLS, která bude rozšířena o dva boční urychlovací stupně. Předpokládá se, že k testovacímu letu by raketa mohla odstartovat v červnu nadcházejícího roku.

S návratem astronautů na Měsíc pak NASA počítá v roce 2024. S pomocí SLS chce vesmírný úřad rovněž vybudovat stanici Gateway na oběžné dráze kolem Měsíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků