Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Koronavirus, který napadá prasata, se může přenést i na lidi, varuje studie

Koronavirus, který decimuje populace prasat, byl až donedávna považovaný za člověku bezpečný. Nová studie americké laboratoře však ukázala, že virus se dokáže snadno množit v lidských buňkách, a má tedy potenciál přenést se na člověka. Neznamená to ovšem, že se tak opravdu stane, navíc podle prvních testů na tento koronavirus velmi dobře zabírá experimentální lék remdesivir.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Koronavirus, který napadá prasata, se může přenést i na lidi, varuje studie

Virus SADS-CoV (Swine Acute Diarrhea Syndrome Coronavirus) je znám od roku 2017, kdy v čínském Kuang-tungu způsobil smrt více než 24 tisíc prasat. Způsobuje akutní těžké průjmy a je nebezpečný zejména selatům. Smrtnost u mláďat mladších pěti dnů je kolem 90 procent.

Doposud se soudilo, že – stejně jako řada jiných koronavirů – není SADS-CoV lidem nebezpečný. Výzkumníci z laboratoře Baric Lab v Severní Karolíně ale nyní zjistili, že virus se dokáže replikovat v lidských buňkách.

V rozsáhlém testu použili řadu savčích buněk včetně lidských z dýchacího a zažívacího ústrojí. V případě těch lidských zjistili, že virus se lépe replikuje v zažívacím ústrojí než v plicích.

Další zjištění navíc naznačují, že proti tomuto koronaviru člověk nedisponuje takzvanou zkříženou kolektivní imunitou. To je jev, kdy si populace vytvoří protilátky vůči konkrétnímu viru, které ale fungují i vůči virům jiným. Právě to člověka do jisté míry chrání proti řadě zvířecích virů, které by se na něj za jiných okolností mohly přenést.

Remdesivir podle prvních výsledků zabírá

V případě SADS-CoV je téměř nemožné odhadnout, zda se na člověka přenese, výzkum vědců z Baric Laboratory však ukázal, že zde minimálně riziko hrozí – kvůli schopnosti viru množit se v lidských buňkách i kvůli velkému rozsahu možných hostitelů.

„SADS-CoV je odvozen od netopýřího koronaviru HKU2, což je heterogenní skupina virů rozšířená po celém světě,“ uvedla autorka studie Caitlin Edwardsová.

V současnosti představuje virus SADS-CoV nebezpečí zejména pro populace prasat. Větší rozšíření tohoto viru by mohlo být citelnou ranou pro všechny chovatele.

Vědci z Baric lab nyní ve spolupráci se společností Gilead Sciences testují účinnost experimentálního léku remdesivir proti tomuto prasečímu koronaviru. A podle prvních zpráv se zdá, že zabírá dobře. Bude však zapotřebí dalších testů na zvířatech.

Laboratoř také hledá partnery, se kterými by mohla vyrobit vakcínu, která by významně redukovala možnost rozšíření koronaviru mezi prasaty po celém světě. Tím by se redukovala i možnost přenosu na člověka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků