Hlavní obsah
 

Izraelští vědci ohlásili objev nového typu pračlověka

Izraelští archeologové ve čtvrtek ohlásili objev dosud neznámého předka člověka. Dospěli k tomu zkoumáním kosterních pozůstatků starých kolem 130 tisíc let, které našli na pozemku cementárny ve středním Izraeli. Jde o části lebky a dolní čelisti se zuby. Lebka podle vědců mohla patřit předkovi člověka neandertálského, napsal izraelský deník Ha'arec.

 
Izraelští vědci ohlásili objev nového typu pračlověka

Odborníci z Izraele dali nalezenému druhu podle místa nálezu – cementárně Nešer u města Ramla jihovýchodně od Tel Avivu - jméno Homo Nešer Ramla.

„Objev nového typu člověka má velký vědecký význam. Dává nový smysl dříve nalezeným lidským fosiliím, umožňuje přidat další díl k poznání lidské evoluce a pochopit způsob migrace lidí pravěkým světem,“ vysvětlil Jisrael Herškovic z Telavivské univerzity.

Kosterní zlomky podle agentury Reuters našel Josi Zajdner z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě, když prozkoumával těžební místo dané cementárny. Kosti byly v hloubce osmi metrů mezi zbytky kamenných nástrojů a kostí koní a vysoké zvěře.

Mohl žít zároveň s homo sapiens 100 tisíc let

Podle vědců mohl žít Homo Nešer Ramla více než 100 tisíc let souběžně s Homo sapiens, tedy člověkem moudrým, který je dnes jediným žijícím druhem rodu Homo. Mohli žít i společně.

Homo Nešer Ramla se podle izraelského výzkumu podobal skupinám předků neandertálců, které žily v Evropě, což by navíc mohlo ohrozit běžně uznávaný názor, že neandertálci jsou evropského původu.

Tento nově odhalený člen tribu Hominini tak může být posledním „výdechem“ starověké skupiny, která plodila neandertálce, a nikoli v Evropě, ale na Středním východě, zmiňuje Ha'arec předpoklad vědců.

„Nutí nás to uvažovat o tom, že Nešer Ramla byla velká skupina, která se vyvíjela velmi časně a byla zdrojem vzniku evropských neandertálců,“ soudí antropoložka Hila Majová.

Upozornila rovněž, že odborníci nebyli dosud schopni definitivně vysvětlit přítomnost genů Homo sapiens v populaci neandertálců v Evropě. Podle ní může tuto záhadu pomoci objasnit právě Homo Nešer Ramla.

Nalezená dolní čelist neměla bradu, lebka byla plochá. Následná 3D analýza vyloučila vztah nálezu k jakékoli jiné známé skupině. Kosti se ale podle Majové shodovaly s jinými fosilními nálezy z jiných míst v Izraeli, které dosud antropologové nedokázali nikam zařadit. Ty byly asi 400 tisíc let staré, připomíná list The Times of Israel.

O výsledcích nynějšího bádání izraelských expertů referoval mj. odborný časopis Science.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků