Hlavní obsah
Ledovci Sólheimajökull hrozí, že se zcela rozpustí. Foto: DPA/Paul Mayall, ČTK

Islandští žáci měří, jak roztávají ledovce

„Je to opravdu moc krásné, ale tak smutné, když vidíme, o kolik ledovec roztál.” Přesně to řekla Lilja Einarsdóttirová, která se svými spolužáky měří ledovec Sólheimajökull na Islandu. Tomu hrozí, že se kvůli oteplování klimatu zcela rozpustí, píše agentura AFP.

Ledovci Sólheimajökull hrozí, že se zcela rozpustí. Foto: DPA/Paul Mayall, ČTK
Islandští žáci měří, jak roztávají ledovce

Profesor v důchodu Jon Stefansson každoročně doprovází gymnazisty z městečka Hvolsvölluru na jihu Islandu na vrcholek ledovce, aby sledovali jeho vývoj.

Ledovec Sólheimajökull, sevřený mezi dvěma horami, vykazuje podle měření studentů od roku 2010 každoroční ústup o 40 metrů.

Letos ledovec Sólheimajökull ustoupil o 11 metrů, zatímco loni to bylo rekordních 110 metrů.

Onoho deštivého dne studenti s pomocí přístroje GPS, metru a dvou žlutých praporků začínají zjišťovat, jak se ledovec změnil. Lagunou, kterou vytvořila roztátá voda, se s pomocí záchranářů brodí až ke stěně ledu: tam dosahuje ledovec tloušťky až 200 metrů.

„Když jsme tady začali měřit, nebyly tu vidět žádné stopy po vodě,” poznamenala jedenáctiletá Lilja.

Nad stezkou, která vede k čelu ledovce, se tyčí cedule zaražená v černém písku. Kolem nápisu Jöklamaelingar (v islandštině měření ledovce) je několik ručně napsaných čísel: 24, 50, 110. Ta ukazují v metrech každoroční úbytek ledovce, který studenti naměřili.

Loučení se zaniklým ledovcem Ok

Zatímco svět zaznamenal v červenci nejteplejší měsíc, jaký byl kdy registrován, Island v srpnu odhalil desku na památku prvního ledovce Okjökullu, který vlivem oteplování klimatu roztál. Byl to symbol, jak na tento stav upozornit veřejnost.

Okjökull jinak v podstatě zmizel už v roce 2014, dalších 400 ledovců je ohroženo.

Samotný ledovec Sólheimajökull, který je dlouhý deset kilometrů a široký dva kilometry, je součástí Mýrdalsjökullu, čtvrtého největšího ledovce Islandu.

Oblast je vysoce geotermická, protože pod ledovcem se nachází Katla, jedna z pěti nejaktivnějších a nejmohutnějších sopek Islandu.

Snímek ledovce Sólheimajökull z roku 2015. Už tehdy se výrazně zmenšoval.

Foto: ABACA/Pool, ČTK

Letos Sólheimajökull ustoupil o 11 metrů, zatímco loni to bylo rekordních 110 metrů. „To závisí víceméně na počasí a na tom, jak se ledovec láme. Někdy se uvolní velká část ledu a spadne do vody, takže ho ubude hodně,” vysvětlil Stefansson.

Za necelých deset let čelo ledovce ustoupilo o 380 metrů. „Mysleli jsme si, že se možná ohledně oteplování klimatu mýlíme, ale když to tady vidíte, je to důkaz nad důkazy,” uvedla dvanáctiletá Birna Björnsdóttirová.

I když měření studentů není dokonalé a oficiální, ukazuje na pokračující změny, které se v posledních letech zřejmě zrychlily. A potvrzují tendenci, kterou pozorují vědci.

Sólheimajökull loni patřil ke třem ledovcům Islandu, které se za rok rekordně zmenšily, některé zhruba až o 200 metrů, uvádí Sdružení pro výzkum islandských ledovců.

Tání ledových mas mění krajinu

Ledovce jsou mezi turisty velmi populární. Společnost Icelandic Mountain Guide, jedna z místních cestovních kanceláří, sdělila, že s ní ledovce loni navštívilo 27 tisíc turistů.

Ledovce, které pokrývají asi 11 % rozlohy Islandu, jsou pro tento ostrov osídlený před 1200 lety charakteristické. Jejich tání ale mění krajinu.

„Před mnoha ledovci se vytvářejí jezera,” konstatovala Hrafnhildur Hannesdóttirová, která se jimi v islandském meteorologickém ústavu zabývá.

Za posledních 25 let ztratily islandské ledovce celkem 250 kilometrů krychlových ledu. To je 7 % jejich celkového objemu.

Může se hodit:
Termíny jarních prázdnin v roce 2020 ve všech regionech ČR: Jarní prázdniny 2020
Šest prodloužených víkendů: Jak vychází svátky v roce 2020
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků