Hlavní obsah
 

Curiosity nespí, propátrá další oblast Marsu

Zatímco s robotickým vozítkem Opportunity se americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) již od loňského června marně snaží obnovit spojení, rover Curiosity pokračuje na planetě Mars v práci. Nyní bude zkoumat zejména prostředí 5500 metrů vysoké hory Mount Sharp, kam se právě přesunul.

 
Curiosity nespí, propátrá další oblast Marsu

Vozítko Curiosity podle posledních informací NASA opustilo na Marsu oblast hřebene Vera Rubin a sestoupilo do jílovitého okolí hory Mount Sharp. Rover tam bude, konkrétně na jihu zmíněného pohoří pojmenovaného podle známé americké astronomky Very Rubinové, zkoumat zeminu.

Tým výzkumníků věří, že minerály nalezené v této oblasti jim pomohou porozumět jezerním formacím, které ovlivnily tvar nižších úrovní hory Mount Sharp.

Od loňského prosince podle agentury Reuters vozítko nasbíralo 19 vzorků půdy. Poslední pochází z místa nazývaného Rock Hall, což je rovněž v lokalitě Vera Rubin.

Už sedm let hledá známky života

Sonda Curiosity shání na rudé planetě data od roku 2012, kdy tam zdárně přistála. [celá zpráva]

Cílem této mise je hlavně zjistit, jestli na Marsu někdy existovaly formy života a zda by i v současnosti mohl hostit mikrobiální život. Loni zařízení například nalezlo pradávné stopy organických látek. [celá zpráva]

Sonda Curiosity na Marsu

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

S vozítkem Opportunity, které tam je už 15 let, se ztratil kontakt během loňského června, a to v důsledku písečné bouře. Množství prachu v ovzduší totiž způsobilo nedostatek slunečního svitu potřebného pro dobíjení baterií, proto se stroj odmlčel. [celá zpráva]

Rover Curiosity je vybaven radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který využívá přirozený rozpad plutonia 238 a dodává energii dvěma lithium-iontovým bateriím. Díky tomu není sonda – na rozdíl od Opportunity – na slunečním záření životně závislá a může fungovat nepřetržitě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků