Hlavní obsah

Čínské ledovce tají šokujícím tempem

Ledovce v čínském pohoří Čchi-lien-šan, které je známé i jako Richthofenovo, mizí podle odborníků doslova šokující rychlostí. Globální změny klimatu totiž s sebou přinášejí vpravdě nepředvídatelné změny, což nakonec zvyšuje neradostné vyhlídky na „ochromující dlouhodobý nedostatek vody“, jak s odvoláním na zdroje z Číny napsala agentura Reuters.

Čínské ledovce tají šokujícím tempem

V drsném horském území, které tvoří například i severovýchodní okraj Tibetské náhorní plošiny, se nachází zejména tamní největší ledovec nazývaný Lao-chu-kou č. 12. Rozkládá se na ploše zhruba 20 čtverečních kilometrů, nicméně rostoucí teploty způsobují, že se rekordním tempem zmenšuje.

„Když jsem sem poprvé v roce 2005 zavítal, ledovec zasahoval do bodu, kde se kolem táhne řeka. Jenže teď, po 15 letech, se celý ledovec zmenšil o více než 150 metrů. Rychlost, jakou tento ledovec taje, mě šokovala,“ popsal podle agentury Reuters ředitel místní monitorovací stanice Čchin Siang.

Od počátku měření v roce 1950 se rozloha ledovce zmenšila přibližně o sedm procent. Zmenšování jeho rozlohy se podle výzkumníků zrychluje. Znepokojuje je i ztráta tloušťky ledu. S neustálým nárůstem teplot se podle Čchina za stejné období ztratilo přes 13 metrů ledu.

Jako jeden z největších následků tání ledovců zmiňuje nedostatek vody v nížinách – příkladem může být vyschlé koryto horské řeky Čchang-ma, kterou už ledovce dostatečně nezásobují vodou. Konkrétně třeba na Tibetské náhorní plošině zemědělci s nedostatkem vody bojují již nyní.

Číňané se na problém snaží reagovat výstavbou nádrží, nemusí to však vůbec stačit. Z měření navíc vyplývá, že za posledních 70 let v oblasti stoupla teplota o více než 1,5 stupně a nadále pravidelně roste.

Prognózy pro „život“ všech 2684 ledovců v Richthofenově pohoří nejsou příznivé. A to ani závěry vědců o celém regionu „třetího pólu světa“, asijského vysokohorského regionu Hindúkuš, který se rozprostírá na území 4,2 milionu kilometrů čtverečních v deseti zemích. (Zde je více sněhu a ledu než kdekoli na světě – s výjimkou severního a jižního pólu –, proto se oblasti přezdívá „třetí pól“.)

Úbytek 10 metrů za rok, zmizení do roku 2050?

V pohoří Čchi-lien-šan sice sněží v poslední době rovněž více, ztrátu ledových mas způsobenou globálním oteplováním to však podle Čchina nedorovná.

„Ledovec Lao-chu-kou č. 12 je vlastně už takový můj starý přítel. Začal se rychleji zmenšovat v polovině 80. let. Na konci 90. let jeho úbytek ještě zrychlil. Po roce 2000 se ledovec stále rychle zmenšoval. Počáteční výsledky monitorování naznačují, že v tomto století se smršťuje rychlostí přibližně 10 metrů za rok. To není dobré znamení,“ dodal, byť je v současnosti ono tání jistým bonusem pro zásobování vodou v regionu – ale jen dočasným.

Voda z něj je záchranou pro místní farmáře. Avšak tato odměna v podobě „extra tající vody“, teď na jednom místě i dvakrát více než před 60 lety, nebude trvat věčně, jak upozorňuje Čchin. Se svými kolegy předpovídá, že tamní ledovce by mohly zmizet do roku 2050, což povede k budoucí vodohospodářské krizi.

Čchin přiznává, že jim to dělá starosti. „Nyní se však klima celkově otepluje na celém světě a my nemůžeme tento proces zastavit. Jediná věc, kterou můžeme udělat, je zkusit nějak minimalizovat dopad globálního oteplování na ledovce,“ uzavřel.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků