Hlavní obsah
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo

Čas u jednotných přijímaček na střední se opět prodlouží

Uchazeči o studium na střední škole budou mít letos u jednotných přijímacích zkoušek, podobně jako loni, delší čas na vypracování testů. Na češtinu se jim prodlouží o 10 minut, na matematiku o 15. Vyplývá to z dodatku k mimořádnému opatření, kterým ministr školství Robert Plaga (za ANO) rozhodl o změnách v letošních přijímacích zkouškách. Důvodem je současná výuka na dálku.

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) Foto: Petr Horník, Právo
Čas u jednotných přijímaček na střední se opět prodlouží

Podoba samotných testů se nezmění, informoval školský úřad na svém webu.

Standardní délka testu z češtiny je 60 minut a z matematiky 70 minut. „Pro nadcházející období konání jednotných přijímacích zkoušek tedy bude délka trvání testu z českého jazyka a literatury 70 minut a testu z matematiky 85 minut,” uvedlo ministerstvo.

Vláda počítá s tím, že by se deváťáci mohli do školy vrátit nejdříve 15. března, když se podaří zajistit testování na covid-19.

„Prodloužením délky trvání testů se alespoň částečně vyrovná odlišný způsob vzdělávání v tomto školním roce,” dodalo MŠMT ve zdůvodnění opatření.

Žáci se nemuseli vše naučit

S ohledem na současný vývoj epidemie je podle něj zřejmé, že různá omezení budou přetrvávat i v druhém pololetí školního roku. K distančnímu vzdělávání přistupuje každá škola jinak a žáci se nemuseli vždy naučit vše, co se v učebních plánech předpokládá.

Vzhledem k tomu se proto podle ministerstva nedá očekávat, že by při zachování běžné délky testů měli žáci letos výsledky srovnatelné s minulostí.

Vláda počítá s tím, že by se deváťáci mohli do školy vrátit nejdříve 15. března, když se podaří zajistit testování na covid-19.

Jednotné přijímací testy, které organizuje Cermat z češtiny a matematiky, se mají konat na čtyřleté obory 12. a 13. dubna, na víceletá gymnázia 14. a 15. dubna. Školní přijímací zkoušky mohou být na maturitních oborech od 12. do 28. dubna.

Jednotné testy nejsou letos povinné, většinou ale asi budou

MŠMT již dříve rozhodlo, že jednotné přijímací zkoušky nebudou letos povinné. Zda jich školy využijí, se ředitelé mohli rozhodnout do konce ledna. Většina je ale podle zjištění ČTK zřejmě bude mít.

Uchazeči se mohou na školy hlásit do 1. března. Obvykle si podávají dvě přihlášky. Na složení zkoušek pak mají dva pokusy. Pokud ředitel na začátku března zjistí, že nemá převis uchazečů, může letos do 8. března rozhodnout o přijímání žáků bez zkoušek.

Stejně jako letos se změnil čas na vypracování jednotných přijímacích zkoušek i loni. Tehdy se zkoušky kvůli epidemii posunuly z dubna na červen a místo standardních dvou pokusů na složení testů měli uchazeči jen jeden. Jednotné přijímací testy byly loni povinné pro všechny maturitní obory.

Změny též u maturit

Co se týká již dříve popisovaných maturit, ministerstvo opět zrušilo písemné práce z češtiny a cizích jazyků (tj. slohy), povinné budou ústní zkoušky a didaktické testy, byť někteří středoškoláci by kvůli současné situaci raději zrušili spíše je.

Matematika je i nadále volitelná, žáci si místo ní mohou vybrat zkoušku z cizího jazyka. Mění se i doba na vypracování didaktických testů.

Závěrečné zkoušky učňů budou mít letos dvě části místo tří. Praktická část bude povinná pro všechny, přestože právě zde představuje výuka na dálku zásadní problém, neboť studenti nemohou absolvovat potřebný odborný výcvik. Zda praktickou zkoušku doplní písemná nebo ústní část, bude moci podle Plagy určit škola.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků