Mluvčí NASA Bob Jacobs okolnosti prověrek odmítl komentovat, uvedl ale, že vesmírná agentura se chce ujistit, že obě firmy splňují bezpečnostní požadavky včetně lpění na zákazu drog.

Marihuana a whiskey

Musk si během nedávného rozhovoru, živě přenášeného na internetu, dal marihuanu a napil se whiskey, což podle informací The Washington Post vedení NASA přijalo s nelibostí. Proto si chce agentura zkontrolovat, jak to v obou společnostech vypadá.

„Musíme americké veřejnosti ukázat, že když posadíme astronauta do rakety, bude v bezpečí,“ prohlásil šéf NASA Jim Bridenstine. Dodal, že ve SpaceX má velikou důvěru, pokud ale budou zjištěny nedostatky, musí se okamžitě napravit. Kontrola začne v příštím roce a potrvá několik měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:
Muska v čele správní rady Tesly nahradí Robyn Denholmová

První lety s posádkou plánují firmy SpaceX i Boeing, které v následných prohlášeních mimo jiné zdůraznily, že bezpečnost je pro ně základ, v roce 2019. Agentura NASA v této souvislosti v srpnu představila nové posádky a skafandry. [celá zpráva]

Vlevo vesmírná loď CST-100 Starliner od Boeingu, vpravo loď Crew Dragon od SpaceX

Vlevo vesmírná loď CST-100 Starliner od Boeingu, vpravo loď Crew Dragon od SpaceX

FOTO: AFP PHOTO / NASA, Profimedia.cz

Společnost SpaceX pro pilotované lety vyvinula kosmickou loď Crew Dragon. Na svém webu uvádí, že by první zkušební let bez posádky chtěla uskutečnit již v lednu. Boeing pro dopravu astronautů připravil loď CST-100 Starliner.

Sedm let vynášejí astronauty do kosmu jen Rusové

Od roku 2011, kdy USA odstavily raketoplány, je americký program vysílání astronautů do vesmíru zcela závislý na Rusku, které k pilotovaným letům používá své stroje Sojuz.

S nosnou raketou Sojuz byl nedávno problém, avšak poslední start, byť zatím bez posádky, se vydařil. [celá zpráva]