Neutronový spektrometr nedokáže přesně detekovat vodu, ale pomocí měření neutronů umí rozpoznat stopy vodíku, což by podle serveru Space.com přítomnost vody nebo jiných vodíkových látek na rudé planetě mohlo znamenat.

Pomohla retuš snímků

Nečekané množství vodíku kolem rovníku vědci objevili po vyretušování snímků sondy, a to pomocí technik rekonstrukce obrazu používaných pro kosmické lodě či v medicíně.

Přítomnost vody na Marsu by pro budoucí mise mohla znamenat, že nebude potřeba vozit ji s sebou k pití (v případě zdravotní nezávadnosti), do chladicích zařízení či na pěstování rostlin, což by snížilo objem potřebného nákladu.

Je nicméně třeba provést další analýzy, aby se mohlo definitivně potvrdit, že jde skutečně o známky vodního ledu.

Pátrání po životě

Není to jediná studie snažící se více či méně úspěšně nalézt na Marsu stopy vody, ať už aktuální, nebo z minulosti. Například vozítko Curiosity pátrá na Marsu i po možném životě, čemuž mohou napomoci právě objevy vody. [celá zpráva]

Přítomnost tekuté kapaliny ovšem nemusí být ani zárukou života, ale ani jeho podmínkou. [celá zpráva]

Zmíněná kosmická sonda Mars Odyssey byla vypuštěna 7. dubna 2001 z Mysu Canaveral na Floridě. Jde o projekt amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA), jehož cílem je průzkum složení povrchu rudé planety a zkoumání výskytu vody a polárních čepiček pomocí spektrometru. Roku 2014 NASA misi prodloužila.