Jedním z různorodých útvarů, které na svém povrchu Mars nabízí, je právě Mawrth Vallis, 600 kilometrů dlouhý a místy až dva kilometry hluboký kaňon.

Leží na hranicích jižních vrchovin a severních plání, tedy se nachází nedaleko rovníku, podobně jako lokality Oxia Planum, Hypanis Vallis a Aram Dorsum. Virtuální přelet začíná v oblasti Chryse Planitia, kde se nalézá ústí kanálu, a pokračuje na vysočinu Arabia Terra.

Hledání života v prastarém údolí

Jak upozorňuje agentura Reuters, na základě impaktních kráterů, které jsou na videu ke spatření, se stáří údolí odhaduje na čtyři miliardy let.

Vše rovněž nasvědčuje tomu, že v této lokalitě kdysi hrála významnou roli voda. Proto zde teoreticky mohou být i stopy života. Mawrth Vallis tak patří mezi oblasti, kde by mohlo přistát vozítko plánované mise ExoMars 2020, jejímž hlavním úkolem bude hledání života.

Co se týká zmiňované sondy MEX, která shromáždila záběry pro video u tohoto článku, tak ta již od roku 2003 slouží ke studiu Marsu z oběžné dráhy kolem něj. Jedná se o první planetární sondu, kterou ESA vypustila.