Vozítko Opportunity si nedávno připsalo na Marsu nový rekord, když ujelo na mimozemských vesmírných tělesech nejdál ze všech lidských robotických zařízení, NASA však s ambicemi důkladně prozkoumat rudou planetu nepolevuje. [celá zpráva],

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Vozítko pro misi na Mars v roce 2020 s těmito novými pokročilými vědeckými nástroji slibuje odhalit více tajemství z minulosti Marsu, než dosud odkryly geologické výzkumy,“ popsal očekávání John Grunsfeld z NASA.

Vizualizace nového vozítka NASA pro průzkum Marsu. Využívá konstrukci svého předchůdce Curiosity, které přistálo na rudé planetě v roce 2012.

Vizualizace nového vozítka NASA pro průzkum Marsu. Využívá konstrukci svého předchůdce Curiosity, které přistálo na rudé planetě v roce 2012.

FOTO: NASA

Hlavním cílem mise je identifikovat a posbírat vzorky horniny, které by mohly obsahovat důkazy o historické existenci života na planetě.

Konstrukce nového vozítka vychází z jeho předchůdce Curiosity, bude postavené na stejném podvozku, na Marsu přistane obdobným způsobem. Po povrchu planety se také bude pohybovat díky generátoru využívajícímu přirozeného rozpadu plutonia.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Animace fungování vozítka Curiosity na Marsu

Zdroj: NASA

Ve srovnání s Curiosity toho co hmotnosti ale nový průzkumník poveze méně - jen 40 kilogramů v porovnání se čtyřiasedmdesáti. Uvolněný prostor má posloužit ke sběru a uchování materiálu z povrchu, který by mohl být nakonec poslán na Zemi.

Nová verze také bude osazená hlavní kamerou s mnohem výkonnější optikou. Dovolí vidět dál, a umožní tak plánovat trasu pohybu v dostatečném předstihu, aniž by se průzkumník musel zastavovat a přepočítávat trajektorii cesty.

Tzv. SuperCam dokáže na základě radiace analyzovat složení horniny v mnohem širším spektru, než umí s pomocí laseru tzv. ChemCam z Curiosity.

Nové vozítko NASA pro průzkum Marsu v hodnotě 1,9 mld. dolarů má mít i experimentální zařízení, které dokáže přeměnit oxid uhličitý z jeho atmosféry na kyslík.

Nové vozítko NASA pro průzkum Marsu v hodnotě 1,5 mld. dolarů má mít i experimentální zařízení, které dokáže přeměnit oxid uhličitý z jeho atmosféry na kyslík.

FOTO: NASA, ČTK/AP

Úplně nové zařízení nazvané MOXIE dokáže přeměnit atmosférický oxid uhličitý Marsu na kyslík. Nebude to žádné velké množství. Má ho ale být dost pro výzkum, jestli by v budoucnu šlo na planetě produkovat tuto složku atmosféry klíčovou pro existenci života a případně „vytvořit“ do zásoby dost kyslíku potřebného pro přežití kosmonautů nebo využitelného jako okysličovadlo paliva pro případný návrat raket z Marsu na Zemi.

Další zařízení má analyzovat počasí na planetě a poskytnout nová data o prachu. Radar schopný proniknout pod povrch zase umožní vědcům lépe pochopit, jak souvisejí geologické pochody s tím, co se odehrává na povrchu.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Takto mohl podle NASA vypadat vývoj Marsu

Zdroj: NASA

Veškerá zařízení pro novou misi byla vybrána s ohledem na objevení a uchování vzorků horniny, které by ukazovaly na existenci života na Marsu a také na to, aby mohly být případně přepraveny k analýze na Zemi.

To je ale nejambicióznější část celého projektu a dalece přesahuje možnosti mise naplánované na rok 2020. Stále totiž není jasné, jak vzorky z Marsu na Zemi dopravit. Z rudé planety dosud k Zemi žádná raketa neodstartovala a jen samotné přistání na jejím povrchu představuje velmi riskantní podnik.

Odborníci z NASA nicméně předpokládají, že díky novému vozítku se jim podaří uchovat posbírané vzorky horniny ve stabilním stavu nejméně 20 let.