Právu to ve středu potvrdil jeden z autorů prototypu Vratislav Šálený. Autoři stanu dostali požadavky od vesmírného architekta Ondreje Douleho, jenž působí na International Space University. Výrobek, odborně označovaný jako habitat pro extrémní prostředí, bude provozován na Floridě v rámci programu tamního Technologického institutu a Kennedyho vesmírného střediska.

Nic podobného zatím na světě nikdo nezkonstruoval, ostatně v Brně zhotovili jen prototyp. Je vysoký tři metry na půdorysu 4,5 x 3,8 metru. Měl by vydržet rychlost větru při orkánu – kolem 200 kilometrů za hodinu.

Ačkoli nafukovací moduly tohoto typu by měly být součástí základen při osidlování planet, prvotní určení zůstane na Zemi. „Použije se při živelních katastrofách i v blízkosti hor, kde působí vítr typu bóra či fén. Příkladem je větrná pohroma ve Vysokých Tatrách v roce 2004,“ připomněl Šálený.

Samorozkládací konstrukce bude shazována z vrtulníku. Do země se zabodne kovová tyč, kolem které bude mnohostěnný stan obalen, potom se nafoukne vzduchem z tlakové lahve. Vznikne komfortní základna pro dvě osoby.

Vývoj vedli odborníci ze Sobriety. Kromě Douleho se podíleli další experti na kosmos a extrémní prostředí. O tom, kdo by mohl stan vyrábět, není ještě rozhodnuto.