Hlavní obsah
Foto: archiv: park Boheminium

V miniaturparku Boheminium mají od června živé miniatury

Návštěvníci mariánskolázeňského parku Boheminium mohou od 9. června spatřit v areálu horkou novinku a velké překvapení pro letošní sezónu – nejmenší koně na světě. Areál plný zmenšených českých památek tak získal ještě více na atraktivitě.

Foto: archiv: park Boheminium
V miniaturparku Boheminium mají od června živé miniatury

Po mnoha měsících příprav a jednání se podařilo přivézt tři zástupkyně plemene American Miniature Horse. Nejstarší z klisen je dvanáctiletá maminka DBM Looker Miss Fantasy (Fany), s několikadenním hříbátkem s příhodným jménem Star of the Boheminium Acro farm a druhým, honosným jménem Sofie. Třetí slečnou ve výběhu je roční Kačenka (Wild Rose Kathy Acro farm). Všechny tři klisny jsou zařazeny do výškové třídy A. Jejich kohoutková výška tedy nepřesahuje 86 cm.

„Fany měří dokonce pouhých 75 cm a její výška je tedy o mnoho menší, než je horní hranice standardu. Fanynka je již dospělá a nyní věnuje téměř všechen svůj čas malé Sofii. Roční Kačenku si zase rychle oblíbili starší návštěvníci. Její stříbřité zbarvení je velice atraktivní a se svou pohodovou povahou si získala téměř okamžitě každého příchozího,” představil koně Tomáš Slifka, spolumajitel parku.

Největší pozornost však získala malá Sofie. Od maminky Fany se sice daleko nevzdálí, i tak ale dopřává svým obdivovatelům krásný pohled na to, jak rychlá a hbitá dokáže být.

Miniaturní koně byli vyšlechtěni z více plemen, kdy byl základem především Shetlandský či Dartmoorský pony. Rysy, jako je elegance a jemnost, jsou dány příměsí arabské krve. V 19. století, kdy nacházíme první zmínky o malých koních importovaných do Spojených států, byli tito koně využíváni pro práci v dolech. Během 20. století docházelo v USA ke šlechtění, kdy se za přispění krve dalších plemen postupně formoval dnešní Minihorse.

Nenechme se ale zmýlit. Dnešní Minihorse nemá s poníky takřka nic společného. Jsou to dokonalé zmenšeniny velkých koní a člověk k nim tak musí i přistupovat. Zajímavostí je, že jde o jediné plemeno koní na světě, které v zápřeži utáhne až trojnásobek své hmotnosti. Na svezení na jejich hřbetu ale můžeme zapomenout, jejich tělesná stavba tomu není přizpůsobena.

„V našem parku dbáme především na to, abychom chovali a prezentovali zdravé jedince bez genetických vad. Naší prioritou nejsou trpaslíci, ale zdraví, dlouhověcí a dobře krmitelní miniaturní koně s vynikající povahou. Koním dáváme stoprocentní péči a nepřetržitý 24hodinový dozor. Mají daný svůj režim, který sestavujeme dle jejich potřeb. Zároveň bychom chtěli poprosit naše návštěvníky, aby koníky ničím nekrmili, trávou nevyjímaje. Nádherný pohled je na koně i přes ohradu, kde se klisny prohánějí mezi modely, jako je například zámek Litomyšl nebo Lázně Kynžvart,” říká Slifka.

Slavnostní křtiny malé Sofie se uskuteční 27. června. Hrdými kmotry se stanou Jan Gareth Musil a Jakub Gareth, kteří vřele a s radostí přijali pozvání. Bohatý program začne již od rána a nudit se nebudete po celý den.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků