Hlavní obsah
Tylovičtí hasiči uctili památku obětí druhé světové války Foto: Libuše Miarková

Tylovičtí hasiči uctili památku obětí druhé světové války

Členové Sboru dobrovolných hasičů v Tylovicích, místní části Rožnova pod Radhoštěm, ve středu 6. května uctili památku obětí druhé světové války.

Tylovičtí hasiči uctili památku obětí druhé světové války Foto: Libuše Miarková
Tylovičtí hasiči uctili památku obětí druhé světové války

Až v prvních květnových dnech roku 1945, tedy pár dnů před ukončením války, se našim osvoboditelům podařilo vyrvat valašský region ze spárů nacistů. Jak se uvádí v historických dokumentech, sovětští vojáci 17. gardového střeleckého pluku postupovali od Bumbálky směrem na Rožnovsko.

Společně s partyzány nejprve ráno 4. května osvobodili Horní Bečvu. Odpoledne pak Rudá armáda zahájila útok na Rožnov, který silně bránily německé oddíly. Sovětští vojáci postupovali k Rožnovu po cestě z Hutiska přes Vigantice, Hážovice a Tylovice, kde je zastavilo německé dělostřelectvo.

Osvoboditelé tak vstoupili do okrajových částí města z jižní strany od Rysové a Uhlisek. Následně zde vypukly urputné boje doslova o každý dům. Obce Hážovice a Tylovice byly osvobozeny 4. května. Silné střety však trvaly až do noci z 5. na 6. května, kdy se Němci stáhli z centra města a vyhodili do vzduchu most přes řeku Bečvu. Rožnov utrpěl během bojů značné materiální škody na budovách i ztráty na životech civilistů.

Jak pamětníci Tylovic prožívali osvobození jejich obce, která je dnes součástí Rožnova pod Radhoštěm, si lze přečíst zde:
https://www.tylovice.cz/clanky/radky-z-historie/vzpominky-na-osvobozeni.html

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků