Hlavní obsah
Křemelná k peřejím Foto: Zdroj Národní park Šumava

Průvodci šumavskou divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

Celkem 125 výprav s průvodcem na 37 různých trasách pro 1 273 zájemců o poznávání divočiny si pro letošní sezonu připravila Správa Národního parku Šumava. K dispozici budou i čtyři zcela nové trasy, včetně dvoudenní XL trasy, která vede po české části Šumavy.

Křemelná k peřejím Foto: Zdroj Národní park Šumava
Průvodci šumavskou divočinou nově nabízejí bobří a vlčí výpravy

V nabídce tradičního programu Průvodci divočinou zůstávají mimo jiné oblíbené trasy po Kvildských a Modravských pláních, které se navíc rozšiřují o jednu novou trasu do oblasti horního toku Roklanského potoka. Stejně tak je připraveno jedenáct různých tras v území Chráněné krajinné oblasti Šumava včetně novinky – výpravy za bobry.

„Bobří výprava vede do málo známé oblasti CHKO v okolí malebné říčky Pestřice. Turisty čeká návštěva domoviny bobrů s jejich typickými pobytovými stopami, jako jsou hráze, hrady, nakácené dřeviny nebo i dopravní cesty. Málo známým fenoménem bobří činnosti je i zadržování vody v krajině, a tak se návštěvníci samozřejmě seznámí i s množstvím rybníčků a tůní. Mohu zaručit, že zájemci okusí vodu, tedy životní prostředí býložravých bobrů, na vlastní kůži,” uvedl Vladimír Dvořák, vedoucí koordinátor programů Průvodci divočinou.

Popisuje i další premiérovou destinaci. „Novinková výprava do Modravských plání zavede návštěvníky do oblasti horního toku Roklanského potoka. Do této unikátní, odlehlé a člověkem opuštěné oblasti tak letos zamíří, v rámci čtyř výprav, 32 zájemců,” doplnil Dvořák.

Třetí novinkou je vlčí výprava. Výchozím bodem bude Návštěvnické centrum Srní a zájemci se seznámí nejen s životem této jedinečné šelmy, ale objeví i zajímavá místa v oblasti Srní a Modravy.

„Poslední novinkou je dvoudenní trasa vedoucí výhradně po české straně Šumavy s přespáním na Pancíři. Trasa je vedená jak po území Chráněné krajinné oblasti Šumava, kdy se vychází z parkoviště nedaleko Keplů na Prášilsku. Postupně se vystoupá až na Pancíř a okruhem zpět je návrat převážně po území národního parku. Jsem přesvědčený, že ten, kdo si objedná tuto novinkovou trasu, pozná úplně nová místa, která ukáží návštěvníkům doposud skrytá přírodní zákoutí Šumavy,” zve na novou dvoudenní trasu Josef Štemberk, koordinátor programu Průvodci divočinou.

Další, již tradiční dvoudenní XL trasy s přespáním na území Národního parku Bavorský les, jsou také připravené, ale do nabídky budou zařazeny až v případě, kdy bude možné za hranice cestovat bez větších omezení.

Výpravy do divočiny jsou určené pro fyzicky zdatnější návštěvníky, jelikož jsou koncipovány nejméně jako půldenní a většinou vedou volným terénem, mimo turistické trasy. Průvodci vyrážejí za každého počasí a účast je na vlastní nebezpečí. Registrační systém průvodců divočinou byl spuštěn v pátek 15. května na e-shopu https://eshop.npsumava.cz.

Ceny jsou stejné jako v loňském roce, tedy od 450 Kč do 1200 Kč za dvoudenní XL trasy.

První letošní výprava za šumavskou divočinou se uskuteční v úterý 16. června, poslední pak v neděli 25. října.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků