Hlavní obsah
Výrobní provoz Groz-Beckert Czech v Českých Budějovicích. Foto: Petr Pokorný

Před dopady recese chrání zaměstnance Groz-Beckert variabilní pracovní doba

S cílem zvýšit personální stabilitu firmy a současně ochránit své zaměstnance před dopady případné hospodářské recese a s ní spojeným poklesem zakázek, zavedla českobudějovická strojírenská společnost Groz-Beckert Czech ve všech svých závodech rozšířený systém variabilního rozvržení pracovní doby.

Výrobní provoz Groz-Beckert Czech v Českých Budějovicích. Foto: Petr Pokorný
Před dopady recese chrání zaměstnance Groz-Beckert variabilní pracovní doba

Kroky managementu, směřující mimo jiné k posílení ochrany pracovních míst, podpořili zástupci Odborového svazu KOVO ve firmě.

„Rozpracovali jsme stávající systém variabilního rozvržení pracovní doby a v průběhu ledna s ním seznámili zaměstnance. Nový systém je v podstatě rozšířením toho již existujícího; prodloužením vyrovnávacího období zmírníme případné negativní dopady vývoje na trhu na zaměstnanost v naší firmě. Jinými slovy: Chceme tak zabránit propouštění při propadech poptávky,“ uvedl vedoucí personálního útvaru Groz-Beckert Czech Petr Justin.

Společnost s loňskými tržbami více než 2,2 miliardy korun, která ve svých výrobních závodech v Českých Budějovicích, Valašských Kloboukách a Lužicích u Hodonína zaměstnává přibližně 1100 zaměstnanců, z toho zhruba 450 v jihočeské metropoli, prodloužila už zmíněné vyrovnávací období v rámci variabilní pracovní doby z 12 na 36 měsíců. Tedy z jednoho roku na tři.

Zjednodušeně to znamená, že zaměstnanec má stabilní mzdu i v období, kdy odpracuje méně hodin, než je fond pracovní doby. V období, kdy je méně zakázek, může zůstávat doma za nesníženou mzdu a chybějící hodiny si odpracovat později, kdy se situace stabilizuje a zlepšuje. Může si ovšem také v období „hojnosti“ hodiny nadpracovat a následně si jejich přebytek vybrat formou volna nebo nechat proplatit jako přesčas.

„Tímto způsobem jsme schopni minimálně na jeden rok snížit výrobní kapacitu o dvacet procent bez propouštění a bez toho, že by to zaměstnanci jakkoli pocítili na mzdách. Jde o systém, který zajišťuje velmi stabilní zaměstnanecké prostředí. Výkyvy, ať chceme, nebo nechceme, přijdou a my se snažíme jejich negativním vlivům předejít a zmírnit z nich plynoucí důsledky na minimum,“ poznamenal jednatel Groz-Beckert Czech Marek Kubuš.

Vedení společnosti ví, o čem mluví. Před zhruba pěti lety musela v důsledku poklesu zakázek opustit jednu z divizí Groz-Beckert Czech zhruba stovka lidí. „Pokud bychom tento systém měli tehdy k dispozici, s velkou pravděpodobností bychom těchto sto zaměstnanců udrželi,“ zdůraznil Kubuš.

Při přípravě rozšířeného systému variabilní pracovní doby personalisté firmy úzce spolupracovali s odboráři. Ti oceňují především výbornou komunikaci s manažery. „Jde jednoznačně o prosociální opatření, které představuje jistotu zaměstnání a mzdy i v době, kdy se podniku zrovna nedaří. Na druhou stranu je také v zájmu firmy udržet si zkušené a zapracované lidi, které by následně v období růstu obtížně sháněla. Vedení společnosti má v tomto směru naši plnou podporu,“ konstatoval předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO při Groz-Beckert Czech Marek Profant.

Někdejší IGLA, jak firmu znají starší obyvatelé Českých Budějovic, prošla po roce 1989 řadou výrazných proměn. Z výrobce šicích či pletacích jehel a rybářských háčků se stal dodavatel klíčových výrobních technologií a komplexních řešení pro textilní průmysl ve více než 150 zemích světa. Celkem koncern Groz-Beckert zaměstnává více než devět tisíc lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků