Hlavní obsah
Foto: Lucie Drahošová

Odběry krve probíhají v Jesenické nemocnici i v době koronavirové epidemie

Darování krve zachraňuje životy i v době nouzového stavu a karantény. Transfuzní oddělení v Jesenické nemocnici během koronavirové epidemiologie odběry nejcennější tekutiny nepozastavilo, ale důkladně upravilo výběr dárců. Lidé, kteří chtějí krev darovat poprvé, si musí ale ještě chvíli počkat.

Foto: Lucie Drahošová
Odběry krve probíhají v Jesenické nemocnici i v době koronavirové epidemie

V souvislosti se situací ohledně šíření nemoci COVID-19 transfúzní stanice v Jesenické nemocnici upravila výběr dárců pro dárcovství krve a některé preventivní bezpečnostní procedury dokonce provádí duplicitně.

„Vylučujeme z odběrů dárce, kteří pobývali v posledním měsíci kdekoliv v zahraničí, byli méně než před 14 dny v karanténě nebo byli v kontaktu s osobou v karanténě. Samozřejmě nepřijímáme ani osoby s příznaky infekce - mající teploty, kašel, zvýšené množství bílých krvinek. Opravdu důsledně odebíráme cestovatelskou a osobní anamnézu, a to jak ve vyšetřovně dárců, tak i na vstupním filtru u vchodu do nemocnice, abychom co nejlépe zajistili bezpečnost jak příjemců transfuze, tak i zaměstnanců nemocnice a samotných dárců,“ vysvětlila MUDr. Dagmar Adamová, primářka úseku hematologie a transfuzní stanice Jesenické nemocnice.

Zdravotníci zvou dárce krve k odběrům v menších skupinkách, aby nedocházelo k větší kumulaci osob na chodbě a byly dodrženy bezpečné rozestupy mezi nimi. Zároveň se dbá na zvýšenou hygienu a dodržování nošení roušek. Periodicita odběrů u pravidelných dárců zůstává stejná.

„Prvodárce v současné době k odběrům nepřijímáme,“ potvrdila primářka s tím, že situace v zásobování krví v Jesenické nemocnici je dobrá. „Úbytek dárců je kompenzován výrazným snížením potřeby transfúzních přípravků. Největší zájem máme trvale o skupinu O Rh D negativní,“ doplnila MUDr. Dagmar Adamová.

Odběr dárců krve se provádí na transfuzním oddělení Jesenické nemocnice v budově A každý čtvrtek od 6.30 do 11.00 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků