Hlavní obsah
Foto: archiv Valachy tour

Noční stopu Valachy, která se kvůli počasí málem nekonala, vyhrál Jan Bartoň

Nechybělo mnoho a sportovní seriál Valachy tour se musel obejít bez obvyklého zahájení v podobě běžkařského závodu. Přestože se o konání Noční stopy Valachy díky vývoji počasí definitivně rozhodlo jen dva dny před termínem, příznivci běžeckého lyžování pak během pár hodin zaplnili startovní listinu.

Foto: archiv Valachy tour
Noční stopu Valachy, která se kvůli počasí málem nekonala, vyhrál Jan Bartoň

Tradiční večerní běžkařský závod se startem a cílem u hotelu Galik ve Velkých Karlovicích si v sobotu nakonec nenechaly ujít dvě stovky dospělých závodníků a k tomu 120 dětí.

V závodu s intervalovým startem, který sportovci absolvují za tmy s čelovkami, se vítězem stal jeden z hlavních favoritů, Jan Bartoň. „Bylo to ale těžké. Jsem po nemoci, dva týdny jsem se nehýbal, což dnes na mé fyzičce bylo hodně znát,“ ulevil si v cíli někdejší český reprezentant v běhu na lyžích, který před dvěma lety ukončil profesionální kariéru.

Na trase dlouhé 11 kilometrů ani přes své zdravotní dispozice nenašel konkurenci. Zaběhl ji v čase 31:07 minut, o 50 vteřin před druhým v pořadí Radimem Srnským. Třetí byl Martin Holiš. „Už jsem skoro nedoufal, že se Noční stopa poběží. Měl jsem velkou radost, když jsem se dozvěděl, že to nakonec vyjde. Na to, jak těžké byly v posledních dnech podmínky, se pořadatelům podařilo připravit stopu opravdu výborně,“ dodal Jan Bartoň.

Počasí letos pořadatele potrápilo opravdu intenzívně. Kvůli oblevě, po níž se vrstva přírodního sněhu ve Velkých Karlovicích ztenčila na minimum, byla ve hře i změna disciplíny z běžek na závod v terénním běhu.

„Tři dny před závodem se naštěstí ochladilo a připadlo přes 20 centimetrů čerstvého sněhu, což nás zachránilo. Ani poté ale nebylo vyhráno. Některé problémové úseky jsme museli zavézt sněhem z okolí, k tomu večer před akcí opět pršelo, takže jsme trasu museli ještě o kilometr krátit. Že se závod nakonec odehrál v dobré kvalitě, považuji za malý zázrak, který se podařil i díky obrovskému nasazení našich spolupracovníků, za což jim děkuji,“ informoval prezident Valachy tour Vladimír Sušil.

Mezi ženami se vítězkou Noční stopy Valachy stala Tereza Tvarůžková. Bylo to vítězství s nádechem smutku. „Mám smíšené pocity, protože jsem dnes naposledy závodila na běžkách. Do budoucna se ale chci věnovat už jen horskému kolu,“ popisovala s neskrývanými emocemi v cíli 22letá talentovaná sportovkyně, která pravidelně boduje ve všech závodech Valachy tour. „Mým cílem bylo hlavně si ten poslední závod užít, a to se podařilo. Byl to závod rychlý, náročný, ale moc hezký,“ podotkla.

Po Noční stopě Valachy bude seriál Valachy tour pokračovat 20. června maratonem horských kol Bike Valachy. Profilová akce seriálu, triatlon Valachy Man, je letos naplánován na 24. a 25. července. Sérii pak v říjnu zakončí závod Běhej Valachy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků