Hlavní obsah
Foto: NPÚ

Letošní hradozámeckou sezonu budou provázet mimořádná opatření

Od 25. května zahajují památky ve správě Národního památkového ústavu hlavní návštěvnickou sezónu roku 2020 věnovanou slavnému šlechtickému rodu Valdštejnů. Do odvolání bude ovšem nutné dodržovat přísná opatření proti šíření koronaviru.

Foto: NPÚ
Letošní hradozámeckou sezonu budou provázet mimořádná opatření

V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru budou muset návštěvníci dodržovat zpřísněné pokyny nad rámec návštěvnického řádu. Návštěvník musí mít zakryté dýchací cesty po celou dobu pobytu v areálu, je povinen dodržovat dvoumetrové odstupy a provést dezinfekci rukou při vstupu do pokladen či sociálních zařízení.

„Posunutí hlavní sezony mělo samozřejmě velký dopad na naši ekonomickou situaci, finanční ztráty za dvouměsíční uzavření jsou obrovské. Běžně navštíví památky během jara až milion lidí. My ale věříme, že se tyto ztráty podaří částečně pokrýt během letní sezony, kdy očekáváme zvýšený zájem ze strany tuzemských návštěvníků. Pokud o to bude ze strany návštěvníků zájem, jsme připraveni prodloužit sezonu až do září, “ uvedla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková.

V letošním roce pokračuje dlouholetý cyklus NPÚ s názvem Po stopách šlechtických rodů. Již 10. ročník se tentokrát zaměří na šlechtický rod Valdštejnů, který patří k nejstarším rodům na území Čech.

Své jméno odvozují od hradu Valdštejn u Turnova, který v druhé polovině 13. století založil člen starobylého rodu Markvarticů užívající erbovní znamení lva či lvice. Větvení rodu Valdštejnů dlouho bránilo vzestupu rodiny mezi vyšší šlechtu. Od 16. století se postupně některým příslušníkům rodu dařilo prosadit se ve službách císařů a zaujmout významné zemské úřady i pozice v armádě, jako císařský generalissimus Albrecht z Valdštejna, v jehož době došlo k povýšení katolických Valdštejnů do hraběcího stavu.

Projekt Národního památkového ústavu pod názvem „Valdštejnové – lvi ve službách císařů“ prezentuje šlechtický rod Valdštejnů prostřednictvím nové instalace duchcovsko-litomyšlské větve na zámku Duchcov. Zavede do rozšířených expozic u hrobky Albrechta z Valdštejna, valdštejnských interiérů a divadla na zámku Mnichovo Hradiště a pomocí on-line prezentace představí duchcovskou obrazárnu k roku 1823.

Uskuteční se výstavy na půdě Senátu Parlamentu ČR a Národního památkového ústavu a série odborných přednášek o architektuře, malířství, válečném umění nebo hospodářství doby Valdštejnů. Projekt zahrnuje kulturní a hudební akce, Hradozámeckou noc s hlavním stanem na zámku Mnichovo Hradiště, prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky po valdštejnské architektuře, slavnosti a edukační program pro děti – to vše na více než 30 památkách v celé České republice.

I v letošní sezoně je pro návštěvníky připraveno mnoho novinek. Zámek Valeč zpřístupní zcela novou moderní expozici soch od Matyáše Bernarda Brauna. Na zámku Sychrov bude v srpnu zpřístupněn nový okruh, který návštěvníky seznámí s hosty knížecí rodiny Rohanů. Nový okruh nabídne i zámek Valtice.

Už začátkem června bude veřejnosti poprvé zpřístupněno 10 komnat jižního křídla zámku, které byly součástí knížecího bytu Františka I. z Liechtensteinu. Po osmi letech byla dokončena obnova věže Jakobínka, která je součástí Horního hradu na Rožmberku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků