Hlavní obsah
Knihovna v Bohumíně už má otevřeno. Platí v ní zvýšená hygienická opatření. Foto: Pavel Čempěl

Knihovna v Bohumíně už funguje, hned první den přišla stovka čtenářů

Netrpěliví knihomolové z Bohumína se dočkali. Od včerejška jsou v provozu všechny pobočky zdejší městské knihovny. Umožnila to vláda, která urychlila uvolňování opatření v souvislosti s šířením onemocnění covid-19. Hned první den zavítalo mezi knihovnice přes sto věrných čtenářů. Někteří brzy ráno.

Knihovna v Bohumíně už má otevřeno. Platí v ní zvýšená hygienická opatření. Foto: Pavel Čempěl
Knihovna v Bohumíně už funguje, hned první den přišla stovka čtenářů

„Knihy jsem si záměrně šetřila, vracela jsem je postupně do biblioboxu před knihovnou a nečetla je tak rychle jako obvykle, ať s nimi vydržím až do otevření. Dokonce jsem už sáhla do domácí knihovničky a znovu si přečetla Babičku od Boženy Němcové,“ prozradila přede dveřmi knihovny jedna z čekajících čtenářek pár minut před jejím otevřením.

Půjčování i vrácení knih probíhá za zpřísněných hygienických podmínek. Omezen je například počet lidí, kteří v ní najednou mohou být. Čtenáři musí mít roušku a u vstupu použít připravenou dezinfekci.

„V dospělém oddělení v centru Bohumína může být v jednu chvíli pouze pět čtenářů, dva návštěvníci pak v dětském oddělení a teen zóně. Dva lidé současně jsou možní v pobočkách v městských částech, další musí čekat, až se místo uvolní,“ sdělil Karel Balcar, ředitel městské kulturní agentury K3 Bohumín.

Knihovna se teď zaměřuje především na rychlé odbavení čtenářů. Tzn. vrátit knihu a rychle si půjčit novou, aby se dostalo na všechny zájemce. Zatím není možné využít veřejný internet, zastaveny jsou i oblíbené kurzy nebo workshopy. Vrácení knih je možné nonstop přes bibliobox, který čtenáři najdou před knihovnou v centru Bohumína v Seifertově ulici. Tuto variantu knihovna preferuje, protože vrácené knihy jdou na dva dny do karantény, než jsou k dispozici znovu dalším čtenářům. V Bohumíně se kromě knih půjčují ještě stolní hry a audioknihy.

„Všechny vypůjčené publikace budeme i nadále automaticky prodlužovat, a to až do 30. června. Počínaje včerejškem navíc vyhlašujeme amnestii na dříve nevrácené knihy a promineme našim čtenářům i poplatky za pozdní vrácení. Amnestie potrvá do konce června,“ dodal ředitel.

Knihovna v centru Bohumína je pro veřejnost otevřena od pondělí do pátku, a to od 8 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin s výjimkou středy, kdy funguje pouze v dopoledních hodinách. Dětské oddělení spolu s teen zónou přivítá návštěvníky ve všední dny kromě středy od 13 do 17 hodin. Stejnou otevírací dobu má i pobočka knihovny v městské části Skřečoň. Pobočka ve Starém Bohumíně je k dispozici dva dny v týdnu – v úterý a v pátek vždy od 13 do 17 hodin. V Záblatí si lidé mohou zajít půjčit knihu vždy v pondělky od 13 do 17 hodin.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků