Hlavní obsah
Výstava v Melicharově vlastivědném muzeu v Unhošti. Foto: Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti

Italské údolí Ledro je s českou kotlinou svázáno doslova pupeční šňůrou

Letos slaví v trentinském údolí Valle di Ledro zvláštní výročí. Je to přesně 100 let, co se po 1. světové válce jeho obyvatelé mohli vrátit do svých domovů. A tak si v Buštěhradu, Novém Kníně, Příbrami, Pticích a dalších středočeských obcích zabalili své věci a odjeli zpět do své domoviny.

Výstava v Melicharově vlastivědném muzeu v Unhošti. Foto: Melicharovo vlastivědné muzeum v Unhošti
Italské údolí Ledro je s českou kotlinou svázáno doslova pupeční šňůrou

Údolí Valle di Ledro leželo v roce 1915 na jižní hranici c. a k. mocnářství a generální štáb rozhodl území evakuovat z obavy aby místní nespolupracovali s nepřítelem. A tak se Ledrenci ocitli po strastiplném putování v českých zemích.

Tady prožili roky Velké války, jak jí tu dodnes říkají, narodili se jim tu děti a mnoho jich tu našlo i svůj poslední odpočinek. Když se v roce 1919 vraceli domů, přijeli už do jiného státu, než ze kterého odjížděli. Tridentsko (Trentino) a Jižní Tyrolsko totiž mezitím bylo přičleněno k Itálii.

Údolím zní Dov'è la mia Patria

V údolí dodnes často při svátcích a slavnostech místní se smeknutými čepicemi a klobouky zpívají „La patria mia dov'è, dov'è? Dove il rivo dolcemente lambe selve e prati in fiore,...”.

Že vám italský text nic neříká? Je to píseň, kterou místní znají pod italským názvem Dov'è la mia patria ale takřka všichni i pod jejím názvem originálním - Kde domov můj.

Ano, Ledrenci dodnes i po století jsou pevně spojeni s Čechy a jejími obyvateli a kromě hymny svého domovského státu při významných dnech zpívají i hymnu své druhé dočasné domoviny svých předků - České republiky.

České tradice nezmizely

Jak u nás, tak v Ledru funguje spolek, který stále rozvíjí tuto stoletím prověřenou spolupráci a přátelství. A tak údolí Ledro je cílem dovolených stále více českých turistů. Pořádají se tu týdny české kuchyně a dokonce je tu i minipivovar, který vaří pivo podle receptury z Čech.

Přestože do oblastí dnešní České republiky byli za Velké války evakuováni i obyvatelé dalších tehdy příhraničních oblastí Tridentska, Ledro a jeho obyvatelé jsou skutečnými tahouny stále pokračující spolupráce.

Průvodce památkami

Tehdejší hranice mocnářství se stala i místem bojů a na obou stranách bojovali čeští vojáci. V rakousko-uherské armádě i na straně italské v československých legiích. Průvodce ve formě mapy, který ledrenský spolek ve spolupráci s dalšími institucemi připravil, je věnován jim ale i místům, upomínajícím pobyt ledrenských u nás. Jak jinak se průvodce ve dvou jazykových verzích může jmenovat, než Dov'è la mia patria/Kde domov můj.

Mapa vede turisty na 18 míst od údolí Valle di Ledro až po Rovereto. Nechybí pivovar v obci Pieve di Ledro, památník popravených československých legionářů se sochou sv. Václava v Arcu nebo stezka československých legionářů na hoře Doss Alto a další. Průvodce je zdarma k dispozici v turistických kancelářích v údolí Valle di Ledro.

Výstava v Unhošti

Ale ani u nás jsme na Ledrence nezapomněli. Každoroční oficiální návštěvy zástupců českých obcí v Ledru a ledrenských obcí u nás jsou toho důkazem. A že pobyt občanů z Tridentska u nás není zapomenut, o tom svědčí sice malá, ale o to zajímavější výstava, probíhající od 7. do 30. listopadu v Muzeu v Unhošti. Její název „Osudu i času navzdory - příběh italsko-českého přátelství, které se zrodilo během války a přetrvalo století” hovoří za vše.

Výstava tentokrát nedokumentuje osudy obyvatel Ledra, ale nedalekého údolí Val di Gresta, kteří na Unhošťsku pobývali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků