Hlavní obsah
Hrad v Týnci nad Sázavou Foto: Vratislav Konečný

Hrad s rotundou se tyčí nad Týncem nad Sázavou, městem motocyklů Jawa

Týnec nad Sázavou je dlouhá léta spojován s továrnou Jawa. Chtěla ho většina kluků vyučených na mopedech či pionýrech. František Janeček továrnu založil téměř před sto lety, nyní zase po modernizaci vyrábí. Ale malé město má také zajímavé památky. Hlavní je nepřehlédnutelný hrad s rotundou.

Hrad v Týnci nad Sázavou Foto: Vratislav Konečný
Hrad s rotundou se tyčí nad Týncem nad Sázavou, městem motocyklů Jawa

Opevněné místo

„Nelze o tom pochybovati, že tu stával od pradávna týnec neb obydlí zpevněné, později z něho vznikl hrad zabírající část pláně ostruhovitou," píše ve svém díle Hrady, zámky a tvrze Království českého přední český hradolog , heraldik a historik  August Sedláček.

Byl protestant a dostal znovu na pamětnou

Hrad, respektive hranolovitá věž, je obklopen zástavbou, přesto na návrší zdáli vyniká. Městskou starobylost dokládá románská rotunda ze 12. století a také část zdiva zřejmě přemyslovského hradu.

Majitelů se vystřídalo nesčetně, zajímavé je například, že ho držel i Adam Hodějovský, který vlastnil i Konopiště, to vypadalo tenkrát úplně jinak. Protože Adam byl za účast na stavovském povstání zbaven majetku, velmi ho to naštvalo, a jal se s pomocí svých bývalých poddaných domáhati se jeho navrácení. Chudáci poddaní museli poslechnout a také to pořádně odskákali.

Týnec už držel Pavel Michna z Vacínova, Hodějovský proti němu vytáhl v roce 1627. Ale samozřejmě neúspěšně, povstalce rozehnali a pan Adam zemřel kdesi v cizině. Špatně udržovaný hrad v roce 1654 vyhořel.

Vynikající keramika

Pozornosti se Týnci dostalo až od hrabat z Vrtby. Josef František hrabě z Vrtby založil v Týnci manufakturu na výrobu užitkové a ozdobné kameniny, mlýn na úpravu hlíny instaloval do hradní kaple. Kameninu uvidíte v domě vedle věže, kde je malé muzeum. Výroba trvala do roku 1866, prodávala se pod značkou Teinitz.

Věž, vyhlídková s expozicí, sídlí tu i kolonie netopýra. Přes silnici stojí Dům u Micků, postavený v roce 1899 pro mlynáře Jindřicha Micku, nádherné nástěnné malby pomalu kvůli restitučním sporům zanikají, asi není v pořádku ani interiér. Dlouho tu sídlila i pošta.

V Týnci stojí i neobvykle řešená třípatrová okrouhlá Janečkova vila, v soukromém majetku. Majitel nemá na Janečka žádné příbuzenské vztahy.

Proslulá Jawa

Firmu Jawa založil František Janeček v Týnci v roce 1929, předtím podnikal hlavně ve zbrojařině. Jméno je zkratka Janeček a Wanderer, což byla německá továrna na motorky.

V nedávných letech byla původní fabrika na odpis, nyní jede výroba v modernizované továrně. Nová obchoduje pod značkou Jawa Moto, každoročně vyrobí až 2000 strojů. Vyvážejí se především do Jižní a Střední Ameriky, část do zemí bývalého Sovětského svazu. Továrna vyrábí i náhradní díly na své dříve vyrobené motocykly.

V Týnci se točily filmy Báječná léta pod psa, Řeka čaruje, Horem pádem i část Četnických humoresek.

Další informace: www.mestotynec.cz/muzeum/

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků