Hlavní obsah
Prvním úkolem nového provozovatele bylo navýšit počet stánků a oživit trh. Foto: FT Kubáň

Farmářské tržiště Kubáň funguje půl roku s novým provozovatelem: nové stánky a pestřejší sortiment

Po osmi letech se na farmářské tržiště Kubáň vrátil na konci března tohoto roku původní provozovatel – zapsaný spolek Archetyp. Na trh, kterému ještě před půl rokem hrozil zánik a jehož provoz minulá radnice dotovala, se vracejí zákazníci.

Prvním úkolem nového provozovatele bylo navýšit počet stánků a oživit trh. Foto: FT Kubáň
Farmářské tržiště Kubáň funguje půl roku s novým provozovatelem: nové stánky a pestřejší sortiment

Farmářské trhy se na Kubánském náměstí v Praze 10 konají od roku 2010. Jejich prvním provozovatelem byl zapsaný spolek Archetyp, který zde ale působil jen dvě sezony, poté si organizaci trhů vzala na starosti akciová společnost radnice Prahy 10. Po dlouhodobé nespokojenosti s vedením tržiště jí dala městská část výpověď a na začátku letošního roku vypsala výběrové řízení na nového provozovatele. Tím se stal spolek Archetyp a po osmi letech se tak koncem března znovu vrátil do Vršovic.

Během půl roku se na farmářském trhu Kubáň podařilo počet farmářů ztrojnásobit. Vrátili se původní farmáři, ale i řada nových farem. „Povedlo se o trh znovu vzbudit zájem lidí a zpestřit sortiment. Také se nám podařilo přivést na trh nové tváře, nové farmy. Snažíme se, aby byly po všechny tři tržní dny v týdnu zastoupeny základní komodity na trhu a vždy něco originálního navrch,“ popsal Jiří Sedláček, předseda spolku Archetyp, který organizuje farmářské trhy Náplavka v Praze 2 a Heřmaňák v Praze 7.

Farmářský trh Kubáň patří k trhům, kde se daří eliminovat plasty. Najdete tu papírové sáčky a u zelinářů je možnost koupit i lehké pratelné sáčky na trvalé používání. „Současná legislativa bohužel neumožňuje prodej některých potravin, jako je například maso, bezobalově. Než budou moci být farmářské trhy zcela bezobalové, je před námi ještě dlouhá cesta. Už nyní se tu prodává zboží do papírových sáčků, občerstvení je servírováno na nádobí z přírodních materiálů, do porcelánu nebo do vlastních přinesených krabiček zákazníků,“ řekl Jiří Sedláček.

V září se stane součástí farmářských trhů ve Vršovicích nový farmář. „Během září bude v nabídce báječná podzimní zelenina a ovoce od českých pěstitelů. Novinkou od konce září bude farma z Vysočiny, která chová husy, kachny, kuřata a slepice. Na objednávku pak budou kohouti nebo perličky. Nebude problém udělat si například silnou slepičí tradiční polévku nebo si objednat svatomartinskou husu,“ uvedl Jiří Sedláček.

V září navíc čeká návštěvníky sladká sobota – 21. září proběhne na Kubánském náměstí Medový den. „Kromě medu od českých včelařů je pro návštěvníky připraven i doprovodný program – například od 11 hodin je pro nejmenší i dospělé zákazníky na programu divadýlko, chybět nebude ani muzika nebo malování na medové perníčky. Navíc se návštěvníci trhu budou moci dozvědět spoustu zajímavostí o medu a včelách,“ pozval na akci Jiří Sedláček.

Před Vánocemi se farmářský trh Kubáň promění na vánoční tržiště a koncem roku ho čeká pauza. „Farmářské tržiště Kubáň by mělo fungovat během adventu až do Vánoc. Vedle vánočního sortimentu zůstanou samozřejmě potraviny, na které jsou zákazníci zvyklí. Chybět nebude ani ovoce a zelenina, v nabídce budou ale jen ty druhy, kterým teplotní podmínky dovolí prodej a které souvisí s českou sezónností anebo se dají uskladnit,“ doplnil Jiří Sedláček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků