Hlavní obsah
Vizualizace budoucího lesoparku Na Panském v Bohumíně. Dnes se tady nachází ještě pole. Letos zde už zahradníci vysadí 2500 stromů a 1500 keřů. Foto: město Bohumín

Do zeleně jdou v Bohumíně miliony, letos by mohlo přibýt přes 6 tisíc stromů

Téměř pět milionů korun šlo vloni v Bohumíně do údržby zeleně. Radnice z nich hradila novou výsadbu stromů i keřů, kácení, zvýšenou zálivku v horkém létě nebo revitalizaci veřejných ploch s novou zelení. U Vrbického jezera díky tomu vznikla nová pláž a ve Starém Bohumíně pumptracková dráha.

Vizualizace budoucího lesoparku Na Panském v Bohumíně. Dnes se tady nachází ještě pole. Letos zde už zahradníci vysadí 2500 stromů a 1500 keřů. Foto: město Bohumín
Do zeleně jdou v Bohumíně miliony, letos by mohlo přibýt přes 6 tisíc stromů

„Vloni zahradníci pokáceli na 336 dožívajících, nebezpečných nebo nehodnotných dřevin, z toho 178 stromů přitom padlo ve zpustlém lesíku za novým parkovištěm v Jateční ulici v centru Bohumína. Rozsáhlá probírka přitom byla nezbytná. Lesík čeká revitalizace, a tak přestárlé a suché vrby, topoly a jabloně ustoupily perspektivnějším a dlouhodobým stromům,“ uvedla Ľubica Jaroňová z odboru životního prostředí a služeb bohumínské radnice.

Podle projektu má obnova lokality o rozloze téměř osmi tisíc metrů čtverečních přijít na statisíce. Kácení už má za sebou, takže letos se bude hlavně sázet, a to téměř stovka nových dřevin. V plánu jsou i terénní úpravy a vznik štěrkových cestiček pro pěší. Podobně město postupovalo v minulosti například v nedalekém Rafinérském lesíku nebo v areálu Gliňoč ve Skřečoni. Obě místa prošla rozsáhlou revitalizací za několik milionů korun.

„Na rozdíl od předchozích let nám vloni počet vykácených stromů povyskočil, ale to jen proto, že jsme začali s revitalizací lesíku v Jateční ulici, kde se muselo kácet. V dlouhodobém horizontu však platí náš slib, že za každý pokácený strom vysadíme tři nové. Za posledních devět let jsme vysázeli 5258 stromů a pokáceli 1855 stromů,“ upřesnil místostarosta Bohumína Lumír Macura s tím, že vloni úředníci uložili náhradní výsadbu v počtu 750 stromů.

V nejbližší době se poměr vysázených a vykácených stromů dramaticky změní. Letos by v Bohumíně totiž mohlo přibýt přes šest tisíc stromů. Kromě stovky nových dřevin v lesíku v Jateční ulici začne vznikat obří lesopark v lokalitě nazvané Na Panském. Vysadí se tady 2500 nových stromů a 1500 keřů.

Další lokalitou, kterou čeká masivní výsadba, je městská část Skřečoň. U rušné výpadovky na Karvinou, v okolí Polní a Úvozní ulice, by měl vzniknout nový přírodní biokoridor. Vysázet by se tady mělo dohromady 3750 stromů a 1250 keřů, a to na ploše o rozloze 13,5 tisíce metrů čtverečních. Odhadované náklady jsou 3,3 milionu korun.

„Vloni na podzim jsme podali žádost o dotaci z evropských fondů u Ministerstva životního prostředí na zelený projekt nazvaný Územní systém ekologické stability. Díky němu by tady měl vzniknout nový přírodní biokoridor ve směru na Dolní Lutyni. Dnes jsou tady jen pole a louky, v příštích letech by se už tady měly zelenat nové dřeviny. Čekáme každým dnem, zda jsme uspěli. Pokud ano, uhradíme výsadbu v podstatě z dotace,“ dodal Macura.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků