Hlavní obsah
V Bohumíně je aktuálně 135 separačních hnízd. Foto: Lucie Balcarová

Bohumínská sbírka keramických popelnic se rozrůstá, v třídící soutěži bylo město opět stříbrné

Slušnou výstavku si může udělat Bohumín z malých keramických popelnic, které dostávají města jako cenu za nejlepší třídění odpadu. I letos si z Hradce nad Moravicí, kde se vyhlašování celokrajské soutěže každoročně koná, přivezli ve čtvrtek 31. května zástupci Bohumína stříbrné ocenění.

V Bohumíně je aktuálně 135 separačních hnízd. Foto: Lucie Balcarová
Bohumínská sbírka keramických popelnic se rozrůstá, v třídící soutěži bylo město opět stříbrné

Poprvé v historii se navíc Bohumín probojoval do celostátního finále soutěže O křišťálovou popelnici. Bohumíňáci hledají v třídění odpadu jen těžko konkurenci. Opět skončili v hodnocení měst nad 15 tisíc obyvatel v Moravskoslezském kraji druzí. Vděčí za to pozitivnímu přístupu obyvatel i dlouhodobé podpoře ekologických opatření.

„Pro většinu Bohumíňáků je naštěstí třídění plastu, skla, papíru a dalších druhů odpadu samozřejmostí. Svědčí o tom každoroční nárůst tun odpadu, který se ve městě podaří vyseparovat. Všem obyvatelům města, kteří se na tomto úspěchu svým zodpovědným přístupem podíleli, bychom rádi poděkovali,“ uvedl starosta Bohumína Petr Vícha. Jak podotkl, loni se ve městě vytřídilo 918 tun papíru, plastu a skla, o rok dříve 908 tun a v roce 2015 898 tun.

Do 14. ročníku soutěže, kterou pořádá Moravskoslezský kraj s obalovou společností Eko-kom, se zapojilo všech 300 obcí a měst regionu. První místo v kategorii měst nad 15 tisíc obyvatel obsadil Třinec, na třetím místě skončil Český Těšín. Organizátoři hodnotili množství vytříděných odpadů na jednoho obyvatele a počet materiálů, které mohou lidé v obcích odevzdávat.

Dalším kritériem pro sestavení konečného žebříčku měst byla hustota sběrné sítě, kterou mají lidé k dispozici. „I to hraje v našem ocenění roli, protože stejně jako roste počet vytříděného odpadu, tak roste i počet stanovišť, kde lidé najdou barevné kontejnery na separaci. Během loňska přibyly na pěti místech, předloni na osmi místech. Aktuálně už jich máme 135,“ upozornil Vícha s tím, že při každé rekonstrukci veřejných ploch kolem bytových domů město buduje separační hnízda, aby lidé nemuseli chodit se tříděným odpadem daleko. Postupně se ve městě také vylepšuje přístup ke kontejnerům položením zámkové dlažby.

Za druhé místo obdrží město 30 tisíc korun, které věnuje na ekologickou výchovu. „Enviromentálním aktivitám se věnujeme dlouhodobě. Jde o pel mel opatření, která mají pomoci zlepšovat životní prostředí v Bohumíně. Ať už jde o podporu separace odpadů, systematickou péči o zeleň, vzdělávání a zábavě dětí s ekologickou tematikou. Právě životní prostředí je jedním ze tří strategických pilířů našeho akčního plánu, který chceme uplatňovat až do roku 2023,“ dodal Vícha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků