Hlavní obsah
Foto: Zdeněk Puš

Bílá věž letos s Gočárem a královnou. Hradecká dominanta opět vítá návštěvníky

Bílá věž, renesanční dominanta Hradce Králové, se ve středu opět otevřela veřejnosti. Symbolické znovuotevření ozdobily v pravé poledne zvuky fanfár v podání hráčů na žesťové nástroje z hradecké filharmonie. Ti by se na ochoz měli opakovaně vracet každé pondělí a středu.

Foto: Zdeněk Puš
Bílá věž letos s Gočárem a královnou. Hradecká dominanta opět vítá návštěvníky

Návštěva památky se však neobejde bez dodržování bezpečnostních opatření – zejména zakrytých horních cest dýchacích, použití dezinfekce a dodržování rozestupů. Zkrácená bude prozatím i otevírací doba – od středy do neděle od 10 do 18 hodin.

„Pro tento rok jsme se připojili k výročním akcím u příležitosti 140 let od narození Josefa Gočára, významné osobnosti hradeckých dějin. Ten spolu s Janem Kotěrou a dalšími architekty významně zasáhl do moderního podoby našeho města. Návštěvníci si tak od 1. června cestou za výhledem do kraje budou moci prolistovat na dotykových obrazovkách životem a dílem tohoto urbanistického velikána,“ informoval Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která Bílou věž provozuje.

Kromě dospělých si na své ale přijdou i děti. Po úspěšných loňských prohlídkách s polednicí provede letos věží malé návštěvníky o něco vznešenější průvodkyně – královna. S tou si budou moci děti vystoupat na ochoz v následujících termínech: 20. června, 4. července, 29. srpna a 12. září. Všechny prohlídky mají shodný začátek ve 14 hodin.

„V případě velkého zájmu nebude problém termíny rozšířit, to znamená, že v daný den bychom měli prohlídky dvě. A polednice se přece jenom také objeví, děti se na ni mohou těšit 30. srpna,“ doplnila Lucie Šubrtová, vedoucí oddělení služeb občanům.

Po dlouhé odmlce se opět rozezní i zvon Augustin. Bude tomu tak v pondělí 18. května od 9 hodin, tedy v první den po ukončení nouzového stavu v České republice, jako výraz díků všem, kteří v první linii bojovali a bojují s onemocněním covid-19. První veřejné zvonění pak bude možné navštívit 3. července při výročí bitvy u Hradce Králové z roku 1866. Těšit se lze i Svítání na Bílé věži (první 14. června) a populární noční výstupy (první soboty v měsíci).

Bílá věž bude prozatím otevřena od středy do neděle vždy od 10 do 18 hodin, přičemž poslední vstupy jsou možné 60 minut před koncem otevírací doby. Současné omezení otevíracích dní platí do odvolání, výhledově do konce května. S příchodem letních měsíců a pozitivním vývojem koronavirové situace dojde opět k rozšíření na obvyklý celotýdenní provoz.

Vstupenky na všechny komentované prohlídky a doprovodné akce (Svítání, Zvonění) jsou už nyní k zakoupení z domova přes HKpoint.cz nebo v hradeckých infocentrech. Mimo uvedené termíny lze pro skupiny a dětské kolektivy objednat komentované prohlídky na telefonu 495 511 455 nebo e-mailu bilavez@adalbertinum.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků