Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Vánoční pravopis. Jak psát názvy svátků

Každý se někdy při psaní zarazí a zapochybuje o své znalosti pravopisu. Nejistota může přijít kdykoliv, i při psaní jevu, který přitom dobře známe. Raději si ale vyhledáme, jak to napsat správně, aspoň pro svou jistotu.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Vánoční pravopis. Jak psát názvy svátků

Jedním z častých případů chyb bývá psaní velkých a malých písmen. S ním se setkáváme neustále. Vedle svátků rovněž například u názvů úřadů, organizací a u místopisu.

K samotnému slovu Vánoce patří velké písmeno stejně jako k dalším svátkům a významným dnům jako Štědrý den, Velikonoce, Velký pátek, Mezinárodní den žen, Boží hod i Den české státnosti.

Při obrácení slovosledu se velké písmeno napíše u prvního slova. Boží hod tak lze vyjádřit i jako Hod boží či Hod Boží.

Chyb se lidé dopouštějí i u psaní 1. svátku vánočního. Ve slově svátek píšeme malé písmeno, velké písmeno patří pouze k prvnímu slovu. Pokud bychom tedy řadovou číslovku vypsali slovem, slavili bychom První svátek vánoční. Stejné pravidlo se uplatňuje například u 1., 2. i 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Slovníková hesla a vysvětlení pravidel často vyhledávaných jevů poskytuje Internetová jazyková příručka Ústavu pro jazyk český AV ČR.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků