Hlavní obsah
 

Retro hračky jsou zpět. Děti baví igráčci i céčka

Až se rozsvítí vánoční stromečky, nenajdou pod nimi děti nejen nejmodernější autíčka, roboty či panenky, které blikají, chodí i mluví, ale také hračky z dob socialistického Československa. Je o ně mimořádný zájem.

 
Retro hračky jsou zpět. Děti baví igráčci i céčka

Nákupy vánočních dárků začaly a retro jde do módy i v této oblasti. Vracejí se tak plastové tatrovky či parníčky, kostičky se Sněhurkou, plechové berušky na klíček, igráčci (největší zájem je o hasiče a kuchaře), céčka a různé hry.

Hračky z dob našeho mládí nejsou kýče
Miluše Palánová

„Vznikly v době, kdy při výrobě hraček nebyl na prvním místě líbivý design, ale funkčnost. Hračky z dob našeho mládí či dětství nejsou kýče. Od zákazníků často slyšíme, že si jejich děti nejprve pohrají s moderními blikacími hračkami, pak je odloží a přednost dají klasice,“ řekla Právu Miluše Palánová, která v Brně se svým manželem provozuje obchod Husákovy děti, který prodává nové hračky v retro stylu, zejména od českých výrobců.

Krteček a kloboučky

Při vstupu do obchodu jako by příchozí vešel do dávno zapomenutého světa. Lidem středního a vyššího věku vytanou vzpomínky na časy, kdy byli dětmi a ze stavebnice Merkur montovali autíčka, se spolužáky si vyměňovali céčka, kdy děvčata nosila ve vlasech berušky, hrála se stolní hra Kloboučku, hop! a omalovánkám kraloval Krteček a Pejsek s kočičkou.

Obchod Palánových je českou raritou a nabízí hračky, které nejsou běžně k sehnání.

„Céčka nadále vyrábí Rudolf Chmela z Hradce Králové. Družstvo Směr od šedesátých let dodává na trh známé plastové hračky do vody včetně oblíbených parníčků. Obnovena je výroba stavebnic Seva. Znovu jsou k dostání igráčci a samozřejmě tatrovky,“ uvedla Palánová s úsměvem.

Rodiče a prarodiče si možná s nimi, když se děti nebudou dívat, rádi také pohrají.

Vystudovala sice dětskou literaturu, ale nyní je prodavačkou, aby se mohla věnovat své zálibě. Ve svém obchůdku je i průvodkyní světem hraček a minulostí.

Igráčci jsou stále populární.

Foto: Vladimír Klepáč, Právo

Současné třicáté výročí sametové revoluce, kdy mnozí rekapitulují nejen politické změny, ale připomínají si i to hezké z dob svého mládí, jen zájem o hračky umocnilo.

A mnozí rodiče a prarodiče chtějí, aby jejich děti či vnoučata dostaly i ty osvědčené hračky. „Možná si s nimi, když se děti nebudou dívat, rádi také alespoň na chviličku pohrají,“ dodala Palánová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků