Hlavní obsah
Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima, poinsettie) Foto: Petr Horník, Právo

Jak se starat o vánoční hvězdu

Už se stalo tradicí, že naše domovy ve vánočním čase zdobí specifická květina - vánoční hvězda. Koupit si ji můžeme již nyní, příjemně nás naladí na nadcházející advent. Aby nám vánoční hvězda vydržela co nejdéle krásná a čerstvá, musíme jí věnovat náležitou péči.

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima, poinsettie) Foto: Petr Horník, Právo
Jak se starat o vánoční hvězdu

Prvním krokem je už výběr vánoční hvězdy. Je důležité dát pozor, aby rostlina, kterou si vybereme, byla zdravá a silná s hustými zelenými listy bez viditelných vad. Rozhodně bychom neměli kupovat květinu, která má svěšené listy a suchý, nebo naopak příliš mokrý kořenový obal. Tato květina má ráda teplo a nesnáší průvan, proto bychom si neměli vybírat květiny, které jsou umístěny blízko vchodových dveří obchodu, či dokonce venku.

Foto: Profimedia.cz

Co květina potřebuje?

Nemá ráda sucho, ale ani nemůže stát ve vodě. V takovém případě jí uhnívají kořeny, listy žloutnou a opadají, případně rostlina odumře. Když je rostlina suchá, také opadávají listy, ale většinou stačí, když ji zalijeme a ona se rychle zmátoří.

Nejlepší je vánoční hvězdu mírně zalévat vlažnou vodou. Když odkvete, stačí jí jednou měsíčně přidat do zálivky obvyklou dávku hnojiva. Nejlepší je umístit květinu do teplého a světlého pokoje, ne však na přímé sluneční světlo. Ideální teplota je pro ni mezi 15 a 22 stupni Celsia.

Aby nám květina znovu vykvetla

Vánoční hvězda je trvalka, a tak nám může vykvést opakovaně. Přesto se jí často zbytečně zbavujeme poté, co odkvete, a okvětní lístky opadají. Co tedy máme udělat, když chceme, aby opět rozkvetla?

Minimálně 8 týdnů před vánočními svátky ji musíme nejlépe 14 hodin denně uložit do úplné tmy. Teplota v tomto tmavém období nesmí být příliš vysoká. A je nutné dávat opravdu dobrý pozor, aby se ke květině nedostal ani kousek světla. I jen chvilkové přerušení tmavého období by mělo za následek, že květina opětovně nevykvete.

Vánoční hvězda - poinsettie

Před dvěma sty lety přivezl tuto květinu z Jižní Ameriky první velvyslanec Spojených států v Mexiku Joel Poinsett. A už od těch dob je považována za ryze vánoční, a to bez ohledu na rozdílnost vánočních tradic v jednotlivých koutech světa.

Foto: Profimedia.cz

Poinsettie kvete v mnoha barvách a odstínech a lze ji použít jak v tradičních, tak moderních kombinacích. Může být moderní dekorací prostřeného stolu, rozkvetlým adventním věncem, nebo třeba ozdobou krbové římsy. Záleží jen na fantazii a nápaditosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků