Hlavní obsah
Ve vesnici Motyžyn byly nalezeny masové hroby. Foto: Profimedia.cz

Žoldáci z Vagnerovy skupiny jdou před soud kvůli mučení a vraždění

Tři příslušníci takzvané Vagnerovy skupiny byli obviněni z vraždění civilistů v Kyjevské oblasti. Podle deníku Guardian se tak stali prvními mezinárodními žoldáky, kteří budou čelit soudu za potenciální válečné zločiny spáchané na Ukrajině.

Ve vesnici Motyžyn byly nalezeny masové hroby. Foto: Profimedia.cz
Žoldáci z Vagnerovy skupiny jdou před soud kvůli mučení a vraždění

Ukrajinská prokuratura zveřejnila jména a fotografie osmi mužů obviněných ze spáchání údajných válečných zločinů – včetně vražd a mučení – v obci Motyžyn nedaleko Kyjeva. Několik z nich pravděpodobně bojovalo v Sýrii.

V pěti případech se jedná o příslušníky ruské armády, jeden je ruský žoldák z Vagnerovy skupiny a poslední dva jsou běloruští žoldáci patřící rovněž k obávaným vagnerovcům.

Deník Guardian už dříve popsal barbarské počínání okupantů, kteří obsadili Motyžyn. Systematicky terorizovali a mučili tamní obyvatele, včetně starostky města, jejího manžela a syna.

O tom, že na Ukrajině působí vagnerovci, se již psalo, zejména v souvislosti s jejich úkolem zabít hlavní představitele země včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, ale toto je poprvé, co prokuratura obvinila námezdní vojáky a bojovníky jiné než ruské národnosti.

Vagnerova skupina byla založena v roce 2014 s cílem podporovat proruské separatisty na východě Ukrajiny, je údajně financována vlivným podnikatelem Jevgenijem Prigožinem, který je úzce napojen na Vladimira Putina a čelí západním sankcím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků