Hlavní obsah

Putin zřejmě nařídil své armádě operační pauzu

Washington
Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin zřejmě nechá svou armádu odpočinout. Uvedl to americký Institut pro výzkum války (ISW) s tím, že se zdá, že Putin nařídil operační přestávku a vedení armády pro ni stanovuje podmínky.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Záběry poničeného LysyčanskuVideo: Reuters

 
Článek

Institut vychází ze zveřejněného setkání šéfa Kremlu v ministrem obrany Sergejem Šojguem. Prezident na schůzce prohlásil, že ruské jednotky, které se účastnily bitvy o Lysyčansk, by si měly odpočinout a „zvýšit své bojové schopnosti.”

"Putinův veřejný komentář měl pravděpodobně naznačit starost o blaho jeho vojáků tváří v tvář pravidelným stížnostem v Rusku ohledně zacházení s ruskými vojáky," píše Institut pro výzkum války.

Foto: Mikhail Klimentyev, ČTK/AP

Ruský prezident Vladimir Putin na pondělním setkání s ministrem obrany Sergejem Šojguem

Že se ruská armáda nyní soustředí na jiné cíle, než je samotný boj, naznačil v úterý i ukrajinský generální štáb. Ten konstatoval, že Rusové nyní vyvíjejí činnost především v získání kontroly na dobytých územích v Luhansku. Nad ním převzaly kontrolu v minulých dnech, kdy se ukrajinská armáda stáhla z Lysyčansku.

"Nepřítel přijímá opatření k obnově infrastruktury v týlových oblastech," napsalo ve zprávě ukrajinské velení.

Ukrajinská obrana Lysyčansku byla záměrně navržena tak, aby způsobila ruským jednotkám co největší škody a vyčerpala je
Bývalý ruský velitel Igor Girkin

Jednotky, které bojovaly u Lysyčansku a Severodoněcku, velmi pravděpodobně potřebují značnou dobu na zotavení, než obnoví velkou ofenzivu. "Není ale jasné, zda ruská armáda přijme rizika plynoucí z dostatečně dlouhé operační pauzy, která by těmto pravděpodobně vyčerpaným silám umožnila znovu nabrat sílu," poznamenal ISW.

Vysoká cena za malý zisk

Institut rovněž upozornil na vyjádření bývalého ruského velitele a nacionalisty Igora Girkina, známého též jako Strelkov, jenž velel bojovníkům během konfliktu na Donbase v roce 2014. Na sociální síti Telegram, kde ho sleduje téměř 400 000 lidí, Girkin ještě před Putinovým vystoupením podle ISW zveřejnil ostrou kritiku postupu Kremlu v invazi a zpochybnil význam obsazení Lysyčansku.

Foto: Alexander Ermochenko, Reuters

Muž na kole projíždí zničeným Lysyčanskem

Girkin naznačil, že ruské síly zaplatily příliš vysokou cenu za omezený zisk, a nesplnily ohlášené cíle "druhé fáze zvláštní vojenské operace" (operace na východní Ukrajině po ústupu Ruska od Kyjeva), píše ISW. Girkin podle něj poznamenal, že ukrajinská obrana Lysyčansku byla záměrně navržena tak, aby způsobila ruským jednotkám co největší škody a vyčerpala ruskou živou sílu a techniku.

Naznačil, že přijetí bitvy za podmínek Ukrajinců bylo podle něj chybným krokem ruského vedení.

"Girkinovy výroky přímo podkopávají snahy Kremlu vykreslit Lysyčansk jako významné vítězství či bod obratu a ukazují, že rozčarování mezi ultranacionalistickými elementy v ruském informačním prostoru zůstává hluboké," domnívá se americký institut.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám