Hlavní obsah
Britský premiér Boris Johnson spolu s Volodymyrem Zelenským při procházce Kyjevem Foto: Profimedia.cz

Johnson navrhl Ukrajině alternativu k EU

Britský premiér Boris Johnson nabídl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že spolu založí novou alianci, jakousi alternativu k Evropské unii, jejíž součástí by mohly být i pobaltské státy. S odkazem na své zdroje o tom informoval italský deník Corriere della Sera.

Britský premiér Boris Johnson spolu s Volodymyrem Zelenským při procházce Kyjevem Foto: Profimedia.cz
Johnson navrhl Ukrajině alternativu k EU

Tato aliance by mohla zahrnovat kromě Spojeného království a Ukrajiny také Polsko, Estonsko, Lotyšsko, Litvu a paradoxně později možná i Turecko, před jehož vstupem do EU Britové tak důrazně varovali.

Podle Johnsona by všechny potenciální členy mohla motivovat společná nedůvěra k „Bruselu“ a frustrace z reakce německých představitelů na ruskou agresi. „Spojovalo by je nadšení pro národní suverenitu, liberální tržní hospodářství a zcela jednoznačná neústupnost proti vojenské hrozbě ze strany Moskvy,“ pokračuje s výčtem Corriere Della Serra.

Podle zdrojů představil Johnson svůj návrh Zelenskému už během jejich setkání v Kyjevě 9. dubna. Ukrajinská vláda se k této možnosti nevyjádřila, ale od té doby pravidelně opakuje svoji touhu vstoupit do EU, tudíž se dá očekávat, že jejich nedůvěra k Bruselu nebude velká.

23. červen rozhodne

Zelenskyj zatím vyčkává na evropský summit 23. června, kdy budou lídři sedmadvacítky rozhodovat, zda udělí Ukrajině status „kandidátské země“.

Není navíc vůbec jasné, zda by Polsko a pobaltské státy s takovým spojenectvím souhlasily. Jeden z evropských ministrů poznamenal, že Johnson se takovými návrhy pouze snaží získat politické body – nejen ve světě, ale i na domácí scéně, kde společenská nálada z brexitu je stále napjatá.

„Neviděli jsme žádný konkrétní návrh. Netušíme, jaký je jeho obsah, nakolik je reálný a vážný,” reagoval v pátek litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Dodal však, že je zapotřebí nadále posilovat existující aliance, jako například NATO, tím, že členové přesvědčí Turecko a vpustí mezi sebe jak severské Finsko a Švédsko, tak i Ukrajinu. Uvedl, že toto považuje za realistické cíle.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků