Hlavní obsah
Americký ministr spravedlnosti William Barr chce obnovit popravy federálních vězňů Foto: Yuri Gripas, Reuters

Vláda USA obnoví popravy federálních vězňů. Poprvé od roku 2003

Ministerstvo spravedlnosti USA rozhodlo o obnovení poprav vězňů odsouzených federálními soudy. Zatímco některé státy americké unie výkon trestu smrti nezastavily, poslední federální vězeň byl popraven v roce 2003.

Americký ministr spravedlnosti William Barr chce obnovit popravy federálních vězňů Foto: Yuri Gripas, Reuters
Vláda USA obnoví popravy federálních vězňů. Poprvé od roku 2003

V roce 2014 tehdejší prezident Barack Obama navíc rozhodl o přezkoumání popravčích procedur kvůli sporům o složení chemikálií ve smrtících injekcích. Podle sdělení ministerstva spravedlnosti americký Vězeňský úřad už přezkoumávání ukončil a dospěl k názoru, že v popravách na federální úrovni lze pokračovat.

Prvních pět odsouzenců přijde o život počínaje letošním prosincem ve federálním vězení Terre Haute ve státě Indiana.

Tresty smrti ukládají americké federální soudy zřídka. Popravy vězňů byly v USA celostátně zastaveny v roce 1972, ale v roce 1976 byly znovu povoleny. Od roku 1988 směly hrdelní trest vykonávat i federální věznice, do roku 2003 poslaly ale na smrt jen tři odsouzence.

„Kongres výslovně povolil trest smrti v zákoně, který přijali zástupci lidu v obou kongresových komorách a který podepsal prezident," uvedl v prohlášení ministr spravedlnosti William Barr.

„Ministerstvo spravedlnosti vládu práva respektuje. Tresty uložené v našem soudním systému dlužíme obětem a pozůstalým," konstatoval.

Jedním z federálních trestanců, které trest smrti čeká, je Daniel Lewis Lee, hlasatel výlučnosti bílé rasy, který v Arkansasu zavraždil tříčlennou rodinu včetně osmileté dívky. Dalším je Lezmond Mitchell, vrah starší ženy a její vnučky.

Soudy jednotlivých amerických států tresty smrti navzdory federálnímu moratoriu ukládají a popravy v některých z nich pokračují, například v Texasu, Georgii nebo Jižní Karolíně. Od roku 1976, kdy se v amerických státech znovu začalo popravovat, přišlo rukou kata o život přes 1500 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků