Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Co je to dnes v Rusku cizí agent

V půlce končícího týdne bylo v Ruské federaci úředně ocejchováno 113 lidí a organizací coby cizí agenti. Mezi ruskými cizími agenty se také ocitla „česká informační agentura MEDIUM-ORIENT“, o které jsem předtím nikdy neslyšel. Ale zbytek se týká lidí a organizací, kteří s Českem nemají nic společného, zato se nelíbí Kremlu.

Foto: Novinky

Očima Saši Mitrofanova

Článek

Předem se omlouvám za dlouhou a krkolomnou formulaci z příslušného ruského zákona, ale jinak to asi nepůjde vysvětlit. Tak tedy „cizím agentem se rozumí fyzická osoba, která na území Ruska v zájmu cizího státu, jeho státních orgánů, mezinárodní nebo zahraniční organizace stejně jako cizích občanů či občanů bez státní příslušnosti (dále označeni jako ‚cizí zdroj‘) uskutečňuje politickou činnost a/nebo cílevědomý sběr informace v oblasti vojenské a vojenskotechnické činnosti Ruské federace, jež po jejím obdržení cizím zdrojem může být použita proti bezpečnosti Ruské federace (za absence příznaků zločinů podle článků 275 a 276 trestního zákoníku RF), v souvislosti s působením, jehož se na ní dopustil cizí zdroj nebo ruští občané a organizace, kteří vyvíjeli činnost v jeho zájmu, což se projevilo v podpoře uvedených druhů činnosti (včetně poskytnutí finančních prostředků a jiné majetkové či organizačně metodické pomoci).“

Uff. Pokud by si ale člověk řekl, že všichni z těch 113 na černé listině splnili tato kritéria, dopustil by se omylu. Například server Republic se stal cizím agentem jen proto, že mezi jeho předplatiteli byla zahraniční velvyslanectví v Moskvě. Každý „cizí agent“ je povinen vždy uvádět, že je cizí agent. Musí to uvádět kdokoli, kdo zmíní cizího agenta. Stát nařídil, že v tomto případě musí být v ústní formě zmínka pokaždé, kdy název nebo jméno cizího agenta zazní v éteru, a v psané podobě existuje povinná mantra, která musí být napsána velkými písmeny a zní takto:

„DANÁ INFORMACE (MATERIÁL) JE VYTVOŘENA A/NEBO ROZŠÍŘENA CIZÍM PROSTŘEDKEM MASOVÉ INFORMACE, KTERÝ PLNÍ FUNKCE CIZÍHO AGENTA, A/NEBO RUSKOU PRÁVNICKOU OSOBOU, KTERÁ PLNÍ FUNKCE CIZÍHO AGENTA.“

Loňský nositel Nobelovy ceny míru, šéfredaktor Nové gazety Dmitrij Muratov byl ruským státem čerstvě potrestán pokutou za to, že jeho médium údajně (detaily zveřejněny nebyly) vynechalo tuto povinnou mantru při zmínce o cizích agentech.

Jedna z „cizích agentek“, novinářka Jelizavěta Majetná z Rádia Svoboda (což je také cizí agent), podrobně popsala, jaký má kvůli tomuto cejchu život. Musí detailně dokládat svému státnímu kurátorovi všechny příjmy a výdaje. Pokud úředník sezná, že její účty nejsou v pořádku, nebo pokud Jelizavěta zapomene uvést povinný cejch před svým jménem, má se připravit, jak píše, na odnětí svobody až na dva roky.

Není to tedy jenom formalita, jak tvrdil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Očima Saši Mitrofanova

Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku. Přehrát si tento podcast můžete také na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám