Hlavní obsah

Typické středoevropské léto: během dne se ochladilo o 20 stupňů

Zatímco pátek byl na mnoha místech Česka nejteplejším dnem tohoto roku a teploty překračovaly 30 stupňů, sobota znamenala prudký pád. Během rána se začalo ochlazovat a postupem dne, místo aby teplota stoupala, stále klesá. Například v Karlových Varech zaznamenali v 11 hodin dopoledne 11 stupňů. Jak ovšem upozornila Dagmar Honsová z Meteopressu, takový průběh léta, tedy rychlé změny teplot, je pro střední Evropu typický, jen jsme mu v posledních letech odvykli.

Typické středoevropské léto: během dne se ochladilo o 20 stupňů

„Konečně zažíváme typické středoevropské léto. V minulých letech to byla spíše léta středomořská, suchá a s vysokými teplotami,” popsala Honsová skoky v počasí.

Vysoké teploty v pátek byly způsobeny teplým jihozápadním prouděním. Teplotní rekord zaznamenali v pátek v Brodě nad Dyjí, kdy bylo 34,2 stupně, ještě v noci bylo na mnoha místech teplo, s příchodem rána ale teplota klesala. „Počasí začala ovlivňovat studená fronta, která od severozápadu přinesla vydatné srážky,” řekla Honsová.

Kromě severozápadní části území v Česku nyní prší a chladné počasí se posouvá stále více na východ.

„Například na jižní Moravě je nyní 17 stupňů, a je to nejvíc, co tam za celý den bude,” uvedla příklad.

Na západě se pak stále více ochlazuje, na letišti v Karlových Varech je nyní 11 stupňů, v Liberci 12. V Praze je aktuálně 14 stupňů, což je o 18 stupňů méně než v pátek odpoledne.

Severozápadní proudění by mělo slábnout až na začátku příštího týdne, teploty budou maximálně 23 stupňů v pondělí i v úterý. V noci ale budou teploty padat i pod 10 stupňů. Lehce oteplit by se mohlo ve středu, mělo by ale zase pršet.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků