Hlavní obsah
Nový nadzvukový letoun má cestu z New Yorku do Londýna zvládnout za dvě hodiny. Foto: AFP PHOTO / VIRGIN GALACTIC, Profimedia.cz

Z New Yorku do Londýna za 2 hodiny. Zvládnout to má luxusní nadzvukový letoun

Po společnosti Boom Supersonic představila svou ideu o cestování budoucnosti firma Virgin Galactic. V pondělí se pochlubila designovým konceptem letounu, který zvládne letět rychlostí třikrát vyšší než zvuk ve výšce 18 tisíc metrů.

Nový nadzvukový letoun má cestu z New Yorku do Londýna zvládnout za dvě hodiny. Foto: AFP PHOTO / VIRGIN GALACTIC, Profimedia.cz
Z New Yorku do Londýna za 2 hodiny. Zvládnout to má luxusní nadzvukový letoun

Společně s konceptem společnost představila několik údajů o připravovaném letadle. Nový letoun, který doposud existuje jen ve smělých plánech inženýrů a designérů Virgin Galactic, nebude rozhodně masovou záležitostí.

Pojme maximálně 19 cestujících, interiér letadla pak bude plně uzpůsoben jejich přáním a individuálním požadavkům. Milionáři budoucnosti se pak do své destinace budou moci dostat dosud nevídanou rychlostí.

Podle plánů společnosti má nový letoun dosahovat rychlosti mach 3, tedy rychlosti zhruba 3675 kilometrů za hodinu. Let z New Yorku do Londýna by tak trval něco kolem dvou hodin. Rychlostní rekord v oblasti civilního letectví dosud drží legendární Concorde, který dokázal překonat Atlantik za 2 hodiny 52 minut a 59 sekund.

Kdy, a zda vůbec, se nové futuristické letadlo dostane do vzduchu, není jasné.

Foto: AFP PHOTO / VIRGIN GALACTIC, Profimedia.cz

Letoun se má rovněž pohybovat ve výšce kolem 18 tisíc metrů, zatímco běžná dopravní letadla létají ve výšce kolem 10 tisíc.

Společnost oznámila, že na vývoji motorů spolupracuje s firmou Rolls-Royce. „Jsme potěšeni, že můžeme spolupracovat s inovativním týmem Rolls-Royce na vývoji přelomových propulzních systému pro tento letoun,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

„Doposud jsme udělali obrovský pokrok a těšíme se na pokoření další hranice v cestování obrovskými rychlostmi,“ stojí rovněž v prohlášení. Konkrétní technické detaily však pochopitelně neuvedla.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků