Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

S revolučním přístrojem rychle vystřízliví vaše tělo i peněženka

Kdo by neznal náročná rána, kterým předcházela nějaká ta večerní sklenička... Co když ale potřebujete rychle řídit, nebo jít do práce, ale tester stále ukazuje červená čísla? Vědci z Toronta nyní přišli s přístrojem, který vystřízlivění urychluje. Bohužel zatím stojí v přepočtu stovky tisíc, uvádí Daily Mail.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
S revolučním přístrojem rychle vystřízliví vaše tělo i peněženka

Pozdě bycha honit, když se poklidný večer protáhne a z jedné skleničky se stane poctivá opice. Dlouhé hodiny potom trvá, než se lidský organismus vypořádá s alkoholem v těle. S přístrojem vyvinutým v Torontu to jde ale až třikrát rychleji.

Zařízení s obličejovou maskou, která do těla přivádí oxid uhličitý, funguje na principu hyperventilace. Při rychlém dýchání plíce vylučují z těla alkohol, ale s ním také oxid uhličitý z krve. Pokud by člověk neměl obličejovou masku, začal by pociťovat nepříjemné stavy jako nevolnost a točení hlavy, mohl by upadnout i do bezvědomí.

Zařízení kanadských vědců je prakticky naprosto banální. Nádrž s oxidem uhličitým o velikosti kufříku není nijak technologicky náročná. „Je to velmi jednoduché zařízení, je vlastně k nevíře, že jsme to nezkusili už před desítkami let. Může být vyrobeno kdekoliv,” říká doktor Josheph Fisher z nemocnice v Torontu.

Navzdory jednoduchosti není cena zatím ani trochu lidová. Pokud byste se chtěli dostávat každou sobotu z opice jak namydlený blesk, budete si muset připravit asi 20 tisíc dolarů (450 tisíc korun). V praxi by zařízení mohlo být ale použito při mnohem vážnějších stavech, jakým je nadýchání se oxidu uhelnatého či při otravě alkoholem.

„Lidem samozřejmě nedoporučujeme pít alkohol ve větším množství, ale v principu pomůže i jednotlivcům, kteří přepálí večírek,” dodává Fisher. Zařízení bylo testováno u lidí, kteří vypili sklenici vodky. Ti, kteří následně použili „střízlivěcí” přístroj, byli zbaveni alkoholu v těle až třikrát rychleji než ti, kteří nechali bojovat s alkoholem vlastní tělo bez pomoci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků