Hlavní obsah
 

Nehoda na motorce jej připravila o nohu, přesto dál závodně skáče do výšky

Polák Lukasz Mamczarz se od malička věnoval atletice a plánoval si kariéru sportovce. Kromě sportu byla jeho vášní také jízda na motorce, což mu v jednadvaceti letech změnilo život. O jedenáct let později si však může říct, že úspěchů dosáhl těžkému zranění navzdory.

 
Nehoda na motorce jej připravila o nohu, přesto dál závodně skáče do výšky

Po nehodě před 11 lety, kdy se na motorce ve vysoké rychlosti střetl s automobilem, musel Mamczarz přehodnotit svůj život. Slibně rozjetou atletickou kariéru totiž ukončila amputace levé nohy.

Lukasz Mamczarz během paralympiády v roce 2016

Foto: Profimedia.cz

Mladý muž se však dokázal vrátit na sportovní dráhu a o několik let později začal v polském dresu sbírat úspěchy na soutěžích handicapovaných sportovců. Trojnásobný mistr Evropy uspěl i na paralympiádě v Londýně, kde získal v roce 2012 bronzovou medaili. O čtyři roky později ho v Riu dělilo od medaile devět centimetrů a skončil čtvrtý.

„Hned po té nehodě jsem věděl, že se potřebuji vrátit ke sportu a začal jsem zjišťovat, jaké jsou možnosti,” říká Polák.

Aby mohl zlepšovat svoje sportovní výkony, bylo však potřeba sehnat odpovídající protézu. A to se i díky sportovním výsledkům povedlo. „V roce 2016 se mi podařilo za pomoci nadace získat takovou protézu, díky které teď můžu mnohem lépe trénovat a závodit,” říká skokan, jenž je inspirací pro další mladé sportovce, kterým dráhu profesionálů zkříží nemoc či zranění.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků