Článek
Meziroční inflace se tak přiblížila odhadům trhu. Například Česká národní banka ji ve své prognóze očekávala na úrovni 2,8 procenta.
Podle analytiků za růstem stojí několik faktorů. „O tento skok se postaral především nízký srovnávací základ z loňského června, kdy ještě zlevňující potraviny prudce stlačily inflaci na dvě procenta,“ řekl hlavní analytik Banky Creditas Petr Dufek.
Aktuálně tedy podle něj zafungovala statistika, nicméně dál pokračovaly nepříznivé trendy, které bylo vidět i v předchozích měsících. „V první řadě jsou to neustále zdražující služby, které si tentokrát připsaly pět procent. Jejich cenový trend ani náznakem nebrzdí,“ konstatoval Dufek. Další inflační trend představují potraviny, kde rovněž nedochází v důsledku zvyšujících se nákladů k žádnému uklidnění.
„Podobně jako v nedávné době zůstává znatelně zvýšená inflace ve službách. Částečně se zřejmě jedná o běžný sezonní jev, kdy v červnu začínají zdražovat rekreace, v letošním roce se k nim ovšem pravděpodobně přidaly i další kategorie,“ potvrzuje i hlavní ekonom společnosti Investika Vít Hradil.
Podle Patrika Rožumberského z UniCredit Bank by za vyššími cenami služeb mohly stát dražší zájezdy a nárůst u nájemného.
Potraviny zdražily o více než pět procent
Meziročně byla inflace nejsilnější u potravin, alkoholu a tabáku - 5,5 procenta, a služeb - pět procent. „Umírněná zůstává u zboží, 1,6 procenta a v hluboké deflaci se nacházejí energie, minus pět procent,“ dodal Hradil.
Meziměsíčně ceny rostly nejvíce v kategorii služeb, o půl procenta, s odstupem následují potraviny, alkohol a tabák a zboží - 0,1 procenta, stagnaci vykázaly energie.
Konečnou hodnotu inflace zveřejní statistici ve čtvrtek 10. července. V předchozích měsících pokaždé potvrdili svůj předběžný odhad.