Hlavní obsah
Film Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec a Matěj Paclík) Foto: Famufest

Nejlepším filmem Famufestu se stala Anatomie českého odpoledne

Famufest ocenil devět studentských filmů, oživil palác U Stýblů a vyvrcholil v autokině. Festival sledovalo přes 25 000 diváků.

Film Anatomie českého odpoledne (Adam Martinec a Matěj Paclík) Foto: Famufest
Nejlepším filmem Famufestu se stala Anatomie českého odpoledne

V pražském paláci u Stýblů skončil o víkendu 37. ročníku festivalu Famufest, který každoročně představuje aktuální studentskou tvorbu. Porota ocenila díla ve 14 kategoriích. Nejlepším filmem festivalu se stal snímek Anatomie českého odpoledne režiséra Adama Martince. Festival zakončilo vyprodané promítání oceněných filmů v Autokině Strahov.

Během pětidenní přehlídky nabídl festival 64 snímků, které ukázaly široké spektrum současné mladé audiovizuální tvorby. Mezi oceněnými filmy je například dystopický animovaný film Jsme si o smrt blíž od Báry Anny Stejskalové, sošku za nejlepší režii si odnesl Damián Vondrášek s filmem Hranice a jako nejlepší scénář vybrala porota povídkovou etudu o rozhodování se Decisions od Jakuba Jelínka a Mattea Sanderse.

Kromě klasických kategorií režie, zvuk, kamera či střih ocenila porota také fotografii, nerealizovaný scénář, nebo dílo ze souběžně probíhající výstavy. Vítězné filmy jsou k vidění zdarma online na webových stránkách www.famufest.cz do úterý 4. května 2021.

Letošní ročník přinesl kromě filmového programu i debaty a online lekce s českými a zahraničními tvůrci, podcasty, scénická čtení i online koncert. Dotyk s festivalovými diváky umožnilo organizátorům vyprodané promítání v Autokině Strahov, kde v neděli 3. května došlo spolu s promítnutím oceněných snímků k neformálnímu zakončení festivalu. K online projekcím si během konání festivalu našlo cestu více než 25.000 diváků.

Autokino

Foto: Jonathan Machander

Festival se musel pod vlivem situace konat z velké části online. “Uspořádali jsme festival, který byl v danou chvíli možný. Naskytly se ale i jiné možnosti, jak program odprezentovat – ať už skrze autokino nebo využití pražského paláce U Stýblů. Ve výlohách pasáže se konala výstava a v dalších patrech budovy probíhaly živé streamy z debat, koncertů nebo slavnostního zakončení,” přibližuje ředitelka festivalu Agáta Kolářová a dodává: ,,Myslím, že to dalo festivalu jiný rozměr. Energie v Autokině byla strašně silná. Konečně jsme se po dlouhé době viděli naživo.”

FAMUFEST 37

      NEJLEPŠÍ FILM: Anatomie českého odpoledne – Adam Martinec + Matěj Paclík

      NEJLEPŠÍ REŽIE
: Hranice – Damián Vondrášek

      NEJLEPŠÍ REALIZOVANÝ SCÉNÁŘ
: Decisions - Jakub Jelínek & Matteo Sanders

      NEJLEPŠÍ NEREALIZOVANÝ SCÉNÁŘ
: Žlutá tapeta - Ráchel Absolonová

      NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM: 
Život na vodě - Zora Čápová

      NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
: Jsme si o smrt blíž – Bára Anna Stejskalová
, Way of Sylvie – Verica Pospisilova Kordic

      INTERMEDIÁLNÍ A KONCEPTUÁLNÍ TVORBA - PODKATEGORIE FILM
: Paní Šťastná - Nikola Klinger

      INTERMEDIÁLNÍ A KONCEPTUÁLNÍ TVORBA - PODKATEGORIE VÝSTAVA: 
Sealand - Marina Hendrychová

      FOTOGRAFIE: 
What do you see? - Natálie Pešková

      MAGISTERSKÝ PROJEKT PRODUKCE
: Ledová trhlina - Rozálie Brožková

      NEJLEPŠÍ KAMERA: 
Maso - Matěj Piňos

      NEJLEPŠÍ ZVUK
: Maso -  Anna Jesenská

      NEJLEPŠÍ STŘIH: 
Anatomie českého odpoledne - Matěj Sláma

      NEJLEPŠÍ FILM 1. ROČNÍKU – ARAMISOVA CENA: Zůstane to mezi náma, řekl – Ester Grohová

Studenti FAMU, kteří festival sami organizují, se letos propojili i s dalšími uměleckými školami. Pod vedením studentů UMPRUM vznikla vizuální identita, posluchači HAMU přispěli úvodní performance v Ateliéru skla na FUD UJEP získaly tvar sošky pro vítěze. “Máme radost, že se nám skrz Famufest podařilo vytvořit platformu, která spojuje mladé studenty napříč uměleckými vysokými školami,” připomíná druhá ředitelka festivalu Julie Ondráčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků