Hlavní obsah
Louis de Funès (vlevo) jako Ludovic Cruchot v četnické filmové sérii. Foto: Profimedia.cz

10 komedií, ve kterých vás rozesměje Louis de Funès

Francouzský herec Louis de Funès patřil k nejlepším komikům v historii. Známé jsou hlavně filmy o četnících ze Saint Tropez, kde hrál hlavní roli policisty. Vybrali jsme deset snímků, ve kterých tento umělec, jehož v češtině daboval nezaměnitelný František Filipovský, zářil.

Louis de Funès (vlevo) jako Ludovic Cruchot v četnické filmové sérii. Foto: Profimedia.cz
10 komedií, ve kterých vás rozesměje Louis de Funès

1. Četník ze Saint Tropez

Strážmistr Ludovic Cruchot (Louis de Funès) je převelen z z vesničky v Alpách do přímořského letoviska Saint Tropez. S ním do města přijíždí i jeho dcera Nicole (Geneviève Gradová), která místní mládeži nalže, že je její otec bohatý majitel jachty. Zatímco Nicole si užívá dny s vrstevníky, Ludovic rozdává pokuty na každém kroku a na své podřízené je jako pes. Komedii roku 1964 natočil režisér Jean Girault.

2. Křidýlko nebo stehýnko

Louis de Funès zde hraje vydavatele slavného průvodce gastronomií a nekorunovaného krále labužníků, který chce, aby v jeho šlépějích šel i jeho syn, ale ten se spíš vidí coby klaun v cirkuse. Komedii roku 1976 natočil režisér Claude Zidi.

3. Velký flám

Příběh se odehrává v roce 1941 během německé okupace Francie. Britští letci jsou sestřeleni nad Paříží. Potřebují prchnout před Němci, a tak požádají o pomoc civilisty. Louis de Funès zde ztvárnil jednoho z nich, dirigenta Stanislava LeFora. Válečnou komedii natočil roku 1966 režisér Gérard Oury.

4. Oskar

Když se podnikatel Bertrand (Louis de Funès) dozví, že je jeho dcera Colette (Agathe Natansonová) těhotná s jeho šoférem Oskarem (Roger Van Hool), nemá moc radost. Chtěl ji totiž provdat za lepší partii. Jak situaci vyřeší? Komedii roku 1967 natočil režisér Edouard Molinaro.

5. Četník se žení

Další z příběhů o cholerickém četníkovi Ludovicovi Cruchotovi, kterého bravurně hrál Louis de Funès. A tentokrát se žení! Komedii natočil roku 1968 režisér Jean Girault.

6. Lakomec

Tuto komedii vycházející z klasické divadelní hry od Molièra roku 1980 natočili Jean Girault a Louis de Funès. Ten si zahrál i hlavní roli Harpagona, který chce vdát dceru za bohatého ženicha a sám se oženit s bohatou dědičkou. Osud s ním má ale jiné plány...

7. Fantomas

Záhadný Fantomas (Jean Marais) terorizuje Paříž. Existuje ale vůbec? Dosud ho totiž na vlastní oči nikdo nespatřil. Fantomas mění masky a mate tak vyšetřovatele v čele s komisařem Juvem (Louis de Funès). Krimi komedii roku 1964 natočil režisér André Hunebelle.

8. Rabín Jákob

V bláznivé komedii si vymění identity podnikatel Victor Datel (Louis de Funès) a rabín Jákob (Marcel Dalio), kvůli čemuž dojde ke spoustě komických situací. Film roku 1973 natočil režisér Gérard Oury.

9. Piti piti pa

V této hudební komedii hraje Louis de Funès choreografa Evanse, který se snaží své taneční svěřenkyně ochránit před muži. Film roku 1970 natočil režisér Serge Korber.

10. Jeden hot a druhý čehý

Louis de Funès a Annie Girardotová ztvárnili nesourodý manželský pár. Najdou nakonec společnou řeč? Komedii natočil režisér Claude Zidi roku 1978.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků