Hlavní obsah

Nuda? Vyberte si film z těchto deseti komedií a pobavíte se

18. 11. 2019, 10:11
Novinky, mim

Ne každý den je nálada na to, pustit si film s vážným tématem. Občas se každý chce jen tak pobavit u komedie. Přinášíme deset tipů na klasiky tohoto žánru. Tak co to bude - Někdo to rád horké, Sám doma, Vrchní prchni! nebo třeba Láska nebeská?

Foto: Profimedia.cz

Monty Python a Svatý grál

Článek

1. Někdo to rád horké

Božskou Marilyn Monroe můžete vidět například ve filmu Někdo to rád horké, který v roce 1959 natočil Billy Wilder. Hereckou společnost jí tam dělali Tony Curtis a Jack Lemmon. A děj? Dva muzikanti utíkají před bandou gangsterů. Převléknou se za ženy a ukryjí se v dívčím orchestru. Tam se seznámí se zpěvačkou Pusinkou Kovalczykovou, do které se jeden z nich zamiluje. Jenže vzhledem ke svým převlekům musí sami odrážet amanty. Ale tak, nikdo není dokonalý...

Trezor vydal záběry nahé Marilyn

2. Vrchní, prchni!

Duo Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák vytvořilo desítky divadelních her a filmů, které diváky baví i dnes. V roce 1980 například vznikl snímek Vrchní, prchni!, jenž Smoljak natočil a Svěrák k němu napsal scénář. Hlavní roli knihkupce, který se začne převlékat za číšníka a okrádat lidi v hospodách tím, že je kasíruje, obsadil Josef Abrhám.

10 komedií, ve kterých vás rozesměje Louis de Funès

3. Sám doma

„Na něco jsme zapomněli... Na Kevina!“ Legendární hláška pochází z komedie z roku 1990 od režiséra Chrise Columba. V hlavních rolích excelovali Macaulay Culkin, Joe Pesci a Daniel Stern. Zatímco Kevinova rodina bez něj omylem odletěla na Vánoce do Paříže, Kevin zůstává sám doma v Americe. V okolí se zrovna potulují mokří banditi, kteří si vyhlédli dům, kde Kevin bydlí, k vyloupení. To ale netuší, že Kevin jim to jen tak nedaruje. V domě zloději narazí na desítky pastí, které je mají zničit a majetek Kevinovy rodiny ubránit.

Aristokratka je lehkonohá, říká o svém novém filmu režisér Jiří Vejdělek

4. Limonádový Joe aneb Koňská opera

V roce 1964 režisér Oldřich Lipský natočil muzikálovou westernovou komedii, v níž zazářili například Olga Schoberová, Květa Fialová a Karel Fiala. Na Divokém západě pije ten jeden jediný správný muž jen kolalokovu limonádu a je v podstatě nemožné ho zabít.

10 tipů na westernové snímky, s nimiž zažijete večer s lovci lidí a bandity

5. Císařův pekař – Pekařův císař

Česká veselohra o císaři Rudolfovi II., pekaři Matějovi a Golemovi rozdělená do dvou dílů pravděpodobně nenechá diváka na pochybách, že Jan Werich, který se zde objevuje v pečlivě propracované dvojroli císaře a pekaře, byl geniálním hercem a komikem. Jeho smysl pro legraci se ukázal při množství představení a filmů a Císařův pekař – Pekařův císař rozhodně patří do zlatého fondu české kinematografie. Filmy natočil v roce 1951 Martin Frič.

Filmy, které měly premiéru v roce 2019 a stojí za to, je vidět

6. Láska nebeská

Nejen na Vánoce se můžete zasmát u této komedie z roku 2003, kterou natočil Richard Curtis. Více než dvouhodinový film odehrávající se před Vánoci se skládá z několika souvisejících příběhů o lásce, které se postupně skládají do jednoho celku. Ve snímku, který televize vysílají o Vánocích dodnes, si zahrálo množství hollywoodských hvězd, například Bill Nighby, Colin Firth, Liam Neeson, Emma Thompsonová, Keira Knightleyová, Hugh Grant nebo Alan Rickman.

Hvězda Lásky nebeské Bill Nighy: Moje novoroční předsevzetí je méně klít

7. Četník ze Saint Tropez

Kdo by nemiloval Louise de Funèse v roli četníka Cruchota a jeho grimasy. Klasiku francouzsko-italské komedie natočil v roce 1964 Jean Girault. Funèse v českém dabingu nezaměnitelně ztvárnil herec František Filipovský. Snímek se dočkal několika stejně vtipných pokračování.

Jaké filmové premiéry nás čekají v roce 2020?

8. Hoří, má panenko

Světově uznávaný český režisér Miloš Forman v roce 1967 natočil minimalistickou komedii z prostředí hasičského bálu. Groteska vysmívající se společnosti je prvním Formanovým barevným filmem. Snímek byl obsazen neherci známými z jeho předcházejících filmů (například Jan Vostrčil a Milada Ježková). Komedie postavená na vtipných dialozích byla nominována na Oscara v kategorii cizojazyčný film.

Jedinečný snímek Hoří má panenko bude uveden v digitálně restaurované podobě

9. Bláznivá střela

Frank Drebin má chránit Alžbětu II. Kvůli zmatkům, které často sám způsobuje, má ale už tak náročnou situaci ještě složitější. Americkou klasiku plnou pádů a trapných konverzací natočil v roce 1988 režisér David Zucker. V hlavních rolích se představili Leslie Nielsen a dcera rokenrolového krále Priscilla Presleyová.

10 italských filmů, které vás rozesmějí i rozpláčou

10. Monty Python a Svatý grál

Humoristická klasika pro fajnšmekry vznikla v roce 1975. Natočili ji Terry Giliam a Terry Jones a zahráli si tam například Graham Chapman, John Cleese nebo Eric Idle. Jde o neotřelé zpracování příběhu krále Artuše putujícího napříč Británií za Svatým grálem. Na své cestě se střetává s bizarními překážkami.

Terry Jones z Monty Pythonů se stáhl do ústraní, trpí afázií

Reklama

Výběr článků