Hlavní obsah
Filip Smoljak Foto: Milan Malíček, Právo

Smoljakův syn chce od Supraphonu odměnu za cimrmanovské desky

Syn režiséra Ladislava Smoljaka Filip se u soudu domáhá zhruba 90 000 korun v souvislosti s tím, že firma Supraphon vydala bez jeho souhlasu limitovanou edici desek k 50. výročí Divadla Járy Cimrmana. Na pondělním jednání mimo jiné uvedl, že Supraphon zpětně upravoval licenční smlouvy uzavřené s jeho sourozenci, proti čemuž se právník firmy ostře ohradil a pohrozil Smoljakovi trestněprávními důsledky.

Filip Smoljak Foto: Milan Malíček, Právo
Smoljakův syn chce od Supraphonu odměnu za cimrmanovské desky

Supraphon vydal edici vinylových desek v září 2016. Režisérův syn označil za protiprávní, že se tak stalo bez jeho souhlasu, ačkoliv je jedním z dědiců práv po otci a také držitelem práv výkonného umělce. Vydavatelství připouští, že synův souhlas skutečně nezískalo, na rozdíl od kladného stanoviska tří jeho sourozenců.

„Pan Filip Smoljak bojkotuje uzavírání licenčních smluv k dílu svého otce. Odmítl dát souhlas, aby se mohl domáhat dvojnásobku toho, co jeho sourozenci. Jde mu jen o ekonomické důvody, samotnému vydání žádným právním způsobem nebránil,“ konstatoval u pražského městského soudu právník Supraphonu Petr Ostrouchov.

„Supraphon vůbec nezajímala nějaká práva. Vydal si kolekci a práva začal řešit až potom,“ kontroval Smoljakův právník Michal Šalamoun. „Ke společnosti Supraphon historicky nemám naprosto žádnou důvěru, nikdy bych jí to nesvěřil,“ dodal režisérův syn. Supraphon tvrdí, že Filipa Smoljaka oslovil už v květnu 2016. Až na podzim řekl, že práva neposkytne.

Podnikatelské riziko

„Už byly vynaloženy náklady a klient (Supraphon) proto zhodnotil podnikatelské riziko tak, že projekt dotáhne do konce,“ řekl Ostrouchov. Doplnil, že vydavatelství, které vydává zvukové záznamy her Divadla Járy Cimrmana od 70. let minulého století, je ochotné vyplatit žalobci stejnou částku jako jeho sourozencům.

„Ani moji sourozenci nepodepsali licenční smlouvu včas a můžeme to dokázat,“ řekl k tomu soudci Filip Smoljak. Současná podoba smluv, kterou předložil Supraphon, vznikla podle něj až po podání žaloby. „To jsou lži,“ reagoval Ostrouchov.

Smoljak uvádí, že mu jde zejména o princip a že chce požadované peníze použít na prospěšné účely. Na svém blogu píše, že „podporuje amatérské nevýdělečné divadelní soubory ze všech koutů Čech a Moravy, aby mohly hrát divadelní hry (Ladislava) Smoljaka a (Zdeňka) Svěráka“.

Jednání, které provázela otevřeně nepřátelská atmosféra mezi stranami sporu, odročil soud na neurčito. Bude zvažovat, jakým způsobem stanovit konkrétní hodnotu odměny, jež Smoljakovi náleží. Sporů kvůli užívání otcova díla vede Filip Smoljak řadu. Pražský městský soud například aktuálně řeší i žalobu, kterou režisérův syn podal na Žižkovské divadlo Járy Cimrmana. Muž tvrdí, že režijní zpracování divadelních her Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy a Cimrman v říši hudby je autorským dílem, a proto po divadlu požaduje podíl ze zisku. Ten podle něj v současné době činí zhruba půl milionu korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků