Hlavní obsah
Pearl Jam v Praze v O2 areně. Foto: Jan Handrejch, Právo

RECENZE: Pearl Jam jsou v tom stále po uši

Sedm let po vydání alba Lightning Bolt se Eddie Vedder a spol., tedy americká kapela Pearl Jam, vracejí se sadou dvanácti skladeb na albu Gigaton. Pokud vezmeme v potaz, že tato rocková pětice vzešla z grungeového rozmachu, její nejlepší album je debut Ten (1991) a následující desky byly víceméně vyrovnané, je to další zralá, energická a poctivá kolekce.

Pearl Jam v Praze v O2 areně. Foto: Jan Handrejch, Právo
RECENZE: Pearl Jam jsou v tom stále po uši

Na existenci Pearl Jam je kouzelné, že byť svůj sound už dávno nastolili a v podstatě jej v běhu času nijak nemodernizují či neobměňují, každá jejich nová deska je očekávaná s napětím. Jistě je to proto, že jsou slavná kapela ze slavné doby, jistě i kvůli tomu, že hudební fanoušci přece jenom ve skrytu duše nějaký posun očekávají. Především ale reprezentují zrání grunge i zrání sebe sama, výrazných rockových osobností.

Kouzlo muziky Pearl Jam na albu Gigaton nezmizelo. Zároveň k němu nic dalšího nepřibylo, žádné zásadní překvapení či neočekávaný hudební krok. Eddie Vedder, Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready a Matt Cameron už nic dalšího nepotřebují, proto novinky prezentují s lehkostí a přirozeností. Jsou zkrátka na svém hudebním poli, které dokonale znají.

Obal alba Gigaton od kapely Pearl Jam.

Foto: Universal Music

Pearl Jam mají na nové desce tradičně dost syrový zvuk, zároveň šťavnatý. Když v písních naléhají, jsou punkově otevření a ostří až k zbláznění a surovost jdoucí ze skladeb je k nepřetlačení (Superblood Wolfmoon, Take the Long Way). Když se rozehrají v instrumentálních parádách (Quick Escape, Buckle Up), prýští z toho neovladatelná muzikantská chuť, pokud si vezmou k ruce špetku elektroniky a přátelí se s funkem (Who Ever Said, Dance of the Clairvoyants), zůstávají celým chodidlem v grungeovém základu.

Když vystřihnou volné balady, v nichž je prostor pro akustickou kytaru, je to od srdce (Comes Then Goes, Alright, River Cross), a když se Eddie Vedder naplno rozezpívá (Seven O’Clock, Retrograde), je to balzám na duši.

Gigaton je album, které uspokojí ty, jež mají Pearl Jam rádi. A ty, kteří je prostřednictvím něho objeví, přitáhne, neboť muzikanti, co ho natočili, svou práci dokonale dovedou a nehodlají ve svém přístupu činit zásadní kompromisy.

Pearl Jam: Gigaton
Universal Music, 57:03

Hodnocení: 85 %

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků