Hlavní obsah
Five Finger Death Punch byli hlavní kapelou pražského večera. Na snímku zpěvák Ivan Moody Foto: Petr Hloušek, Právo

RECENZE: Drásavé Megadeth vystřídali přívětiví Five Finger Death Punch

Tipsport Arena na Výstavišti v pražských Holešovicích byla v pátek večer diváky zaplněná po okraj. Na společné evropské turné se vypravily americké kapely Megadeth a Five Finger Death Punch. Zatímco prvně jmenovaní reprezentují zásadní metalovou historii, ti druzí třaskavou metalovou přítomnost.

Five Finger Death Punch byli hlavní kapelou pražského večera. Na snímku zpěvák Ivan Moody Foto: Petr Hloušek, Právo
RECENZE: Drásavé Megadeth vystřídali přívětiví Five Finger Death Punch

Pro pořádek je třeba zmínit předskakující americkou hardrockovou skupinu Bad Wolves. Za tři roky existence stačila vydat dvě alba, přičemž ve svém krátkém setu prezentovala předevšímaktuální Nation (2019) . V písních z něho je patrný vývoj formace, zejména po zvukové stránce. Je silnější a kompaktnější než ta na debutu Disobey (2018).

Set byl kvalitně prezentovaný, profesionální a věcný. Výjimečný však ne, na to má tahle technicky zručná pětice z Los Angeles málo nosných nápadů, a naopak příliš patrné tendence ujímat se stylových klišé.

Megadeth jsou na scéně od roku 1983, od doby, když dostal zpěvák a kytarista Dave Mustaine padáka z Metalliky a obratem vdechl život novému thrashmetalovému uskupení. To má za sebou výtečnou minulost, jeho alba z osmdesátých a devadesátých let jsou ve svém žánru znamenitá.

Megadeth jsou na scéně od první poloviny osmdesátých let.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Nápaditost se ale s léty obrousila, kapela se v návalu dalších desek tu a tam skladatelsky opakovala, a tak do svého více než hodinového setu vybrala skladby, které kvalitativně stojí vysoko. Halou třeba zněly syrová Symphony of Destruction z desky Countdown To Extintion (1992) či Dystopia ze stejnojmenného alba z roku 2016.

Zpěvák a kytarista Megadeth Dave Mustaine

Foto: Petr Hloušek, Právo

Bez ohledu na to, z jakého období píseň právě hrají, sázejí Megadeth na skvělou instrumentální prezentaci. Platilo to i v Praze, a je jen škoda, že se v ní topil Mustaineův zpěv. Zvukově totiž jejich set moc nevyšel, ale thrashmetalová řež to byla.

Five Finger Death Punch jsou z Las Vegas a jejich thrash metal je ve srovnání s tím klasickým bezmála navoněný. Doménou jsou přehledné melodie, jejichž naplňování kapelu přivedlo až k prezentaci akustické Wrong Side of Heaven uprostřed programu, dravost kytarových partů se jim víceméně podřizuje.

Five Finger Death Punch to v zaplněné hale pořádně rozjeli.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ivan Moody z Five Finger Death Punch.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Five Finger Death Punch zahráli i píseň Inside Out, ukázku z chystaného alba F8, které vyjdeletos. Ivan Moody v ní zpívá o svých běsech a nočních můrách, kterými si v minulých měsících prošel. Upřímnost v hudební i textové výpovědi je této skupině vlastní.

Five Finger Death Punch, Megadeth, Bad Wolves
Tipsport Arena, Praha, 14. února

Hodnocení: 65 %

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků