Hlavní obsah
Kostel sv. Ondřeje neboli Sionský kostelík patří mezi památky, které se do akce zapojí. Foto: archiv Sionský kostelík

Páteční Noc kostelů otevře běžně nepřístupné památky po celém Česku

Přiblížit se křesťanství, seznámit se s liturgickými prostory a poznat historii je cíl celorepublikové akce s názvem Noc kostelů. Díky ní se otevírají dveře mnoha památek, které veřejnost běžně navštívit nemůže.

Kostel sv. Ondřeje neboli Sionský kostelík patří mezi památky, které se do akce zapojí. Foto: archiv Sionský kostelík
Páteční Noc kostelů otevře běžně nepřístupné památky po celém Česku

Letošní Noc kostelů bude pestrá, do akce je podle pořadatele aktuálně přihlášeno 1229 kostelů a modliteben napříč všemi kraji. Kromě prohlídek prostor památek jsou součástí i další aktivity, připraveno je přes 4500 programů. Tradiční tištěný průvodce letos nevyšel.

Lidé si z množství akcí mohou vybírat kromě webových stránek nově také v aplikaci pro mobilní telefony. Pořadatelé se také spojili s jedním z provozovatelů sdílených městských kol, lidé tak mohou od pátečních 09.00 do sobotních 12.00 ujet dvě cesty do 30 minut zdarma.

Noc kostelů a epidemie koronaviru

Zatímco pořadatelé mnoha kulturních a společenských akcí museli kvůli opatřením proti šíření koronaviru odvolat již druhý ročník, Noc kostelů se podařilo uspořádat loni po tehdejším rozvolnění i letos.

Přesto ale bude pro účastníky dnes platit, že by si měli všude dezinfikovat ruce, mít nasazenou ochranu dýchacích cest, dodržovat rozestupy a mít u sebe doklad o platném negativním testu, potvrzení o prodělaném onemocnění či potvrzení o očkování.

Historie Noci kostelů

V roce 2005 proběhla první Noc kostelů (Lange Nacht der Kirchen) ve Vídni. O rok dříve nechal kostelník v jednom z vídeňských kostelů večer během úklidu kostel otevřený a zjistil, že otevřené dveře ve večerní atmosféře lákají kolemjdoucí. Během čtyř let se akce spontánně rozšířila do celého Rakouska a každoročně se do Lange Nacht der Kirchen zapojuje na 700 kostelů a modliteben.

V ČR se Noc kostelů koná od roku 2009. V posledních letech bylo při Noci kostelů v Česku zaznamenáno přes půl milionu návštěvnických vstupů. V roce 2020 poznamenaném pandemií bylo v ČR otevřeno 1157 kostelů, kaplí a modliteben a pořadatelé napočítali přes 205 000 návštěvnických vstupů.

Další tipy na víkend najdete v internetovém magazínu ProŽeny <<<

Turistická navigace zdarma
Když na výlet, tak s turistickou navigací Mapy.cz. Aplikace je zdarma a funguje i bez signálu.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků