Hlavní obsah
Timothy Spall je prvním aspirantem na cenu za herecký výkon. Foto: Reuters - Yves Herman

Nad Azurovým pobřežím svítí slunce i hvězdy, v Cannes pokračuje festival

Po dvou uplakaných deštivých letech vyšlo nad festivalovým Cannes slunce, a zatím se tváří, jako by chtělo nad Azurovým pobřežím setrvat na věky.

Timothy Spall je prvním aspirantem na cenu za herecký výkon. Foto: Reuters - Yves Herman
Nad Azurovým pobřežím svítí slunce i hvězdy, v Cannes pokračuje festival

Loňské pouliční prodavače deštníků vystřídali neúnavní prodejci slunečních brýlí, lidé se usmívají, filmové hvězdy na červeném koberci mohou dosyta předvést nákladné modely světových návrhářů. A ještě jednu přednost má slunečné počasí – vzhledem ke stávce autobusů, která tu trvá už od středy, je rozhodně příjemnější chodit pěšky v suchu než v dešti.

V setmělých kinosálech se rozběhly všechny festivalové sekce, ve čtvrtek zahájila i populární soutěž Un Certain Regard (Jistý pohled), a to francouzským filmem Party Girl. Pod příběhem zestárlé barové tanečnice a jejích mladých, v oboru aktivních kamarádek, jsou podepsány dvě debutující režisérky a jeden režisér, a do Cannes s sebou přivezli snad úplně celý štáb.

Ačkoli běžně bývá ke každému filmu maximálně pětičlenná delegace, na pódium slavnostního zahájení Un Certain Regard přišlo k úžasu publika rovných třiačtyřicet lidí, kteří se na vzniku Party Girl podíleli. Jeden z diváků k tomu poznamenal, že tak početná delegace k jednomu filmu může v příšerně drahých Cannes znamenat jen to, že se někomu podařilo řádně provětrat státní fond kultury. Jisté je, že festival to platil nejvýš těm pěti.

Z filmů v hlavní soutěži byl zatím nejzajímavější britský snímek Mr. Turner režiséra Mikea Leigha, mimořádně autentický příběh malíře doby romantismu J. M. W. Turnera. Málokdy člověk vidí tak přirozeně a přitom precizně vystiženou dobu se všemi průvodními jevy i detaily včetně skvěle typologicky vybraných herců a báječné kamery, která obdivuhodně propojuje záběry krajiny s tvorbou umělce, přezdívaného Malíř světla. A Timothy Spall jako Mr. Turner podává doslova brilantní výkon.

„Turner byl velký, revoluční umělec, a pro mě bylo vlastně snadné o něm natočit zajímavý film,” řekl novinářům Mike Leigh. „Režisér musí cítit vůči svému hrdinovi sympatie, spoluprožívat jeho život. Turner měl život složitý, a já jsem s ním hluboce soucítil.”

Timothy Spall přiznal, že aby mohl tuto složitou osobnost přesvědčivě ztvárnit, zabýval se Turnerovým životem a tvorbou plné dva roky. „Jeho vztah s matkou zanechal hluboké rány v jeho srdci, byl citovým invalidou, zejména ve vztahu k ženám,” dodal Spall.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků